პროექტისთვის „ERTAD ოჯახების გაძლიერებისთვის“ უკვე შეირჩა 34 ოჯახის გაძლიერების კონსულტანტი, რომელთა გადამზადების პროცესი დაიწყო.
31 ოქტომბრიდან 3 ნოემბრის ჩათვლით, შერჩეული კონსულტანტებისთვის ჩატარდა სიღარიბის დაძლევის (UPG - Ultra-Poor Graduation) მეთოდოლოგიის, მისი პრინციპებისა და სტრატეგიული მიმართულებების ინტენსიური მოსამზადებელი ტრენინგი, რომელიც მიზნად ისახავდა მონაწილეების ცოდნის ამაღლებას და საჭირო უნარებისა და კომპეტენციების განვითარებას, რაც დაეხმარება მათ ოჯახებთან მუშაობის პროცესში.
ინტენსიური სასწავლო კურსი ასევე მოიცავდა შემდეგ თემებს: სოციალური დაცვა, ბავშვის უფლებები და კანონმდებლობა, შშმ პირებთან დაკავშირებული საკითხები, გენდერული თანასწორობა და ინკლუზია, ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების მნიშვნელობა, საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფა, ოჯახის შეფასება, ინდივიდუალური გეგმის შედგენა, ოჯახში ვიზიტების პროცედურა და მიდგომები და სხვა. სესიები სიტყვით გხსნა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ თამილა ბარკალაიამ, რომელმაც პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და კონსულტანტებს წარმატება უსურვა.
ტრენინგის დასასრულს კონსულტანტებს გადაეცათ მათთვის შემუშავებული გზამკვლევი, რომელიც ეფუძნება World Vision-ის და ლტოლვილთა დანიის საბჭოს (DRC) საერთაშორისო გამოცდილებას და დაეხმარება მათ UPG მიდგომების დანერგვაში.
მიღებული ცოდნა ოჯახების გაძლიერების კონსულტანტებს საშუალებას მისცემს უფრო ეფექტურად იმუშაონ ოჯახებთან, დაეხმარონ მათ დასახული მიზნების მიღწევაში, რაც თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს პროექტის წარმატებით განხორციელებას ქვეყანაში სიღარიბის დაძლევის მიმართულებით.
ტრენინგი შემუშავდა და ჩატარდა ლტოლვილთა დანიის საბჭო საქართველოს (DRC) მიერ, World Vision საქართველოს და სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოს აქტიური ჩართულობით.
პროექტი „ERTAD - ოჯახების გაძლიერებისთვის“ საქართველოში ხორციელდება კონსორციუმის წევრების - World Vision გერმანიის, World Vision საქართველოს, ლტოლვილთა დანიის საბჭოს საქართველოს (DRC) და სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) ფინანსური მხარდაჭერით.

34 Household Empowerment Consultants have been already selected for the project ERTAD (Empowerment, Resilience, Transformation And Development) who started undergoing on-the-job training.
From October 31 until November 3, the selected Household Empowerment Consultants participated in intensive training on the poverty alleviation UPG (Ultra-Poor Graduation) methodology and principles as well as other important topics such as the rights of children and the rule of law, disability-related issues, gender equity and inclusion, women's economic empowerment, family visiting procedures and other important themes. The course advances the knowledge, skills and competencies, that will help them fulfil their job and work individually with target families.
Tamila Barkalaia, Deputy Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, attended the opening of the sessions; she highlighted the importance of the project and its mission for alleviating poverty in the country and wished the participants good luck.
At the end of the training specific guidelines based on the expertise of World Vision and Danish Refugee Council in Georgia were provided to the consultants, which will help them to effectively implement UPG approaches. The consultants have been equipped with substantial knowledge that will allow them to better serve the beneficiary households, empower the families and help them achieve their goals, which will eventually contribute to the successful implementation of the project towards combating poverty in the country.
The training modules were designed and conducted by implementing partners within the project ERTAD implemented by by Danish Refugee Council in Georgia with the active involvement of consortium partners World Vision Georgia and LEPL Social Service Agency within the joint project.
The project ERTAD is implemented by consortium members - World Vision Georgia (WVG), World Vision Germany, Danish Refugee Council in Georgia (DRC) and LEPL Social Service Agency (SSA) with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency.