World Vision საქართველოსა და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრს შორის გაიმართა სამუშაო შეხვედრები ახალ ერთობლივ პროექტთან დაკავშირებით, რომელიც ხორციელდება ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის ფინანსური მხარდაჭერით. საკოორდინაციო შეხვედრებზე მხარეებმა განიხილეს პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი საქმიანობები და ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები.
პროექტი „არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა“ მიზანია COVID-19-ით დაზარალებული ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის სისტემების გაძლიერება საქართველოში.
პროექტის მთავარი მიმართულებებია:
🟨პროექტი გრძელდება 18 თვე და მოიცავს 5 სამიზნე რეგიონის 15 მუნიციპალიტეტს: თბილისი (ყველა რაიონი); იმერეთი (ქუთაისი, ზესტაფონი, ბაღდათი), კახეთი (თელავი, გურჯაანი, ყვარელი), სამცხე-ჯავახეთი (ადიგენი, ახალციხე, ბორჯომი), აჭარა (ბათუმი).

Leave no one behind - a new project of World Vision Georgia and the National Center for Disease Control and Public Health
16 March
On March 15-16 workshop was organized by World Vision Georgia and the National Center for Disease Control and Public Health to discuss the project implementation process and future cooperation mechanisms of a new project “Leave no one behind”  funded by the Austrian Development Agency (ADA) with funds of Austrian Development Cooperation.
A joint initiative aims to strengthen the health system in Georgia and address the major secondary impacts of the COVID-19 pandemic.
The three key pillars of the project are:
•  Raising awareness about immunization and health issues
• Strengthening public health and child protection systems in Georgia
• Supporting vulnerable groups under state care services with needs-based and gender-sensitive improved services.
The 1,5-year project will be implemented in 15 Municipalities of 5 regions:  Tbilisi (all Municipalities),  Imereti (Kutaisi, Zestafoni, Bagdati), Kakheti (Telavi, Gurjaani, Kvareli), Samtskhe-Javakheti (Adigeni, Akhaltsikhe, Borjomi) and Adjara (Batumi).