უკრაინაში მიმდინარე შეიარაღებული კონფლიქტის გამო ბევრ ოჯახს და ბავშვს მოუწია საკუთარი ქვეყნის დატოვება. არაერთი დაბრკოლების გადალახვის მიუხედავად, საქართველოში მყოფი უკრაინელები კვლავ დგანან სხვადასხვა სახის გამოწვევის წინაშე როგორიცაა გადაუდებელი ჰუმანიტარული დახმარება და საბაზისო სერვისებზე წვდომა, პირველადი საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად. აღსანიშნავია, რომ უმეტეს შემთხვევებში უკრაინის მოქალაქეებს ასევე სჭირდებათ რეგულარული ფსიქო-სოციალური მხარდაჭერაც ომის შედეგად გამოწვეული სტრესის დასაძლევად.
ამჟამად, საქართველოში 1000-ზე მეტი იძულებით გადაადგილებული უკრაინელი ბავშვი ცხოვრობს და ცდილობს ახალ გარემოში ადაპტაციას. მათ შორის არიან ნატაშა, ანია და დანილო, რომლებიც თავიანთ ოჯახებთან ერთად გორის მუნიციპალიტეტში ცხოვრობენ. გორში მცხოვრები ორი ოჯახის შესახებ პარტნიორი არასამთავრობო ორგანიზაციისგან შევიტყვეთ და გადავწყვიტეთ მათი მონახულება.
ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ბავშვები და მათი მშობლები თავს გრძნობდნენ უსაფრთხოდ და დაცულად ახალ გარემოში, დამათი პირველადი საჭიროებები იყოს დაკმაყოფილებული. ასევე პრიორიტეტულია, რომ უცხო ქვეყანაში ბავშვებმა შეძლონ სწავლის შეუფერხებლად გაგრძელება და ადგილობრივ საზოგადოებაში ინტეგრაცია. შესაბამისად, World Vision საქართველოს ვიზიტიცდაზარალებული ოჯახების საჭიროებების შეფასებას და მათთვის შესაბამისი მხარდაჭერის აღმოჩენას ისახავდა მიზნად.
2022 წლის თებერვლიდან World Vision საქართველო სხვადასხვა სახის დახმარებას უწევს იძულებით გადაადგილებულ უკრაინელ ოჯახებს და მათ შვილებს. ორგანიზაციის მომსახურებებით და დახმარებით გორში მცხოვრებმა ოჯახებმაც ისარგებლეს.გამოზამთრების პროგრამის ფარგლებში, მათ ვაუჩერები მიიღეს, რომლითაც მშობლებმა შეძლეს შვილებისთვის თბილი ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი ეყიდათ და სუსხიანი დღეები მშვიდად და თბილად გაეტარებინათ. ორივე ოჯახმა ისარგებლა WV საქართველოს ფულადი დახმარების პროგრამით და მიღებული თანხა საკვების, მედიკამენტების თუ სხვა საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად გამოიყენეს. სკოლის დაწყებლამდე კი ბავშვებს სასკოლო- საკანცელარიო ნივთები გადაეცათ, რაც მათ განვითარებას და სწავლის პროცესს შეუწყობს ხელს მიმდინარე წელს.
წინასაახალწლოდ მიღებულმა საჩუქრებმა განსაკუთრებით გაახარა ბავშვები და საკუთარი მოსაზრებებიც სიხარულით გაგვიზიარეს. მიუხედავად იმისა, რომ გორის სკოლებში არ არის უკრაინული სექტორი, ბავშვები მაინც ახერხებენ სწავლას და თანატოლებთან ურთიერთობას როგორც სკოლაში, ისე მის გარეთ.
რვა წლის ნატაშა მეორე კლასშია და ის გორის საჯარო სკოლაში სწავლობს. გოგონა ოჯახთან ერთად ხარკოვიდან საქართველოში მარტში ჩამოვიდა. როგორც ამბობს, ახლა უკვე კარგად გრძნობს თავს და ახალი სკოლაც მოსწონს.
„სკოლაში ყველა ძალიან თბილად დამხვდა და ბევრი საჩუქარიც მივიღე. აქ უკვე მეგობრებიც მყავს, ზაფხულის არდადეგებზე ეზოში ერთად ბევრს ვთამაშობდით. მომწონს ჩემი მასწავლებლები და კლასელები, ყველა ძალიან კარგად მექცევა“, - ამბობს პატარა ნატაშა.
ნატაშას დედა, ელენა, 38 წლისაა. საქართველოში ჩამოსვლამდე ის უკრაინის ერთ-ერთ უნივერსიტეტში ასწავლიდა. თავიდან მას და მის ოჯახს ძალიან უჭირდათ ახალ გარემოსთან შეგუება, რადგან ომის გამო მოუწიათ სამშობლოს დატოვება და არა თავიანთი ნებით, თუმცა საქართველოში რამდენიმე თვის ცხოვრების შემდეგ, უკვე კარგად გრძნობენ თავს.
„ ჩემი შვილი საჯარო სკოლაში დადის. მას უკვე ესმის ქართული ენა და ხანდახან მეც კი მითარგმნის სიტყვებს, როცა რამე გაუგებარია. ბედნიერი ვარ, რომ ნატაშა ასე თბილად მიიღეს სკოლაში. მან ადვილად გამონახა საერთო ენა თანაკლასელებთან და ახალი მეგობრებიც შეიძინა. თუმცა, მისი მთავარი ნატვრა, ომის დასრულება და სამშობლოში დაბრუნებაა. იცით, საახალწლოდ თოვლის ბაბუას რა სთხოვა? ხარკოვის ბილეთები მთელი ოჯახისთვის“, - ამბობს ელენა და იღიმის.
World Vision საქართველოს გუნდმა კიდევ ერთი უკრაინული ოჯახი მოინახულა, რომელმაც ასევე რთული გზა გაიარა ომისთვის თავის დასაღწევად. და-ძმა ანია და დანილო დედისგან მოშორებით მიკოლაევში ცხოვრობდნენ, თუმცა ბევრი წინააღმდეგობის გადალახვის შედეგად დედამ მოახერხა შვილების საქართველოში მშვიდობით ჩამოყვანა. ახლა ბავშვები უსაფრთხოდ და ბედნიერად გრძნობენ თავს დედათან, ახალ სახლში.
ბავშვების დედა 28 წლის სვეტლანა საქართველოში ჩამოსვლამდე მიკოლაევში ბაღში მუშაობდა. ამჟამად ის უმუშევარია, მაგრამ ძალისხმევას არ იშურებს, რომ ბავშვებს ხელი შეუწყოს სწავლაში და ახალ გარემოში ადაპტაცია გაუადვილოს. ქართული ენის სწავლის მიზნით, მან ბავშვებს კერძო მასწავლებელიც კი უპოვა, რომელიც ანიას და დანილოს კვირაში სამჯერ ამეცადინებს. როგორც ჩვენთან საუბრისას აღნიშნავს, ის კმაყოფილია შვილების შედეგებით.
„უკვე ყველა ასო იციან და ნელ-ნელა კითხვასაც კი ცდილობენ. მათ მოსწონთ ახალი სკოლა და გაკვეთილებსაც არ აცდენენ“, - ამბობს სვეტლანა.
„ძალიან მომწონს ჩემი სკოლა, აქ კარგი მეგობრები შევიძინე. ვცდილობ, მათ ქართულად ველაპარაკო, უკვე ზოგიერთი სიტყვაც ვიცი. ჩემი კლასელები საკუთარ დაბადების დღეზეც დავპატიჟე და ძალიან კარგი დრო გავატარეთ ერთად“, - გვიყვება თორმეტი წლის ანია.
როგორც პატარა გოგონა ამბობს, ის და მისი ძმა მეზობლების ბავშვებსაც იცნობენ და მათთან ერთად ხშირად ატარებენ თავისუფალ დროს ეზოში. როგორც კირას ცხრა წლის ძმა დანილო გვიყვება, ის ხშირად თამაშობს მეგობრებთან ერთად ფეხბურთს, კალათბურთს და ფრენბურთს, მაგრამ ამავდროულად კარგად სწავლასაც ახერხებს.
„ცოტა ხნის წინ მათემატიკაში გამოცდა გვქონდა. ყველა ამოცანის პირობა გავიგე ქართულად და ამოხსნაც არ გამჭირვებია. ვცდილობ გაკვეთილები ყოველთვის მოვამზადო“, - აღნიშნავს დანილო.
ვიზიტის ბოლოს დედამ და ბავშვებმა მადლიერება გამოხატეს ორგანიზაციის მიერ მათთვის გადაცემული საჭირო ნივთებისა და საჩუქრებისთვის. მათი თქმით, სასკოლო ნივთები ძალიან გამოადგებათ სწავლისას.
უკრაინის კრიზისზე რეაგირების პროგრამა ხორციელდება World Vision საქართველოს მიერ Aktion Deutschland Hilft (ADH)-ის ფინანსური მხარდაჭერით. დღემდე 4500-ზე მეტმა უკრაინელმა, მათ შორის 1000-ზე მეტმა ბავშვმა, ისარგებლა სხვადასხვა მომსახურებითა და დახმარებით. ორგანიზაციის მიზანია ბავშვებისთვის შექმნას ჯანსაღი, უსაფრთხო, ინკლუზიური და ტოლერანტული გარემო, სადაც მათი უფლებები იქნება დაცული და რეალიზებული.

The majority of Ukrainian children were forced to flee their homeland due to the armed conflict in Ukraine. Even after months many of them still require immediate humanitarian support, experience post‐traumatic stress caused by the war, need access to basic services, have a language barrier and some of them are even in need of regular psycho-social support.
Currently, more than 1000 children from Ukraine reside in Georgia and try to adapt to a new environment and life, among them are Natasha, Anya and Danilo, who live in Gori Municipality. World Vision Georgia learned about the two refugee families in Gori Municipality from the partner local NGO and decided to visit them to assess their needs and ensure that children affected by the war have access to education and are smoothly integrating into the host community.
Since February 2022, World Vision Georgia has provided diverse support to the families and children displaced by the war, among them are the Ukrainian families living in Gori. Through utilizing winterization vouchers distributed by WVG, parents could prepare for the upcoming cold season, buy winter clothes and keep their children warm. Like other refugees, these families also received multipurpose cash assistance that helped them to satisfy their basic needs. Besides, children were given various educational kits to assist them in their study process in a foreign country.
During the visit, the children were extremely pleased by the gifts received from WV Georgia and shared their thoughts about their life in Georgia. Natasha is 8 years old young girl who studies in the second grade at the public school in Gori. She moved from Kharkiv to Georgia with her family in March. It is noteworthy, that there is no Ukrainian Sector at the local school in Gori, however, children still manage to study and communicate with their classmates.
"I was warmly accepted at school and received many gifts. I have made friends at the new school, we played a lot in the yard during the summer holidays. I like my classmates and teachers, they are all kind to me," she said.
Her mother Elena is 38 years old and used to teach at the University in Ukraine before moving to Georgia.
"In the beginning, it was hard to integrate into a new environment. I felt stressed and nervous as we did not arrive here by our own will, but were forced to leave our country. However, after a few months, we got used to the new home and now we feel much better. My daughter goes to a local school and she can already understand the language; sometimes she even translates some words for me. I'm glad that Natasha was warmly welcomed at school, she easily managed to find a common language with other pupils and make new friends", Elena told us.
Despite all this, she still wishes the war could be over soon and they could go back to Ukraine. "For New Year my daughter wished tickets to Kharkiv for the whole family", she added smiling.
Another family that WVG supported went through a long journey and now lives in Gori. Before the war, Anya and Danilo lived away from their mother in Mykolaiv, Ukraine. Sister and brother had to pass through a long and hard road to see their mother again. The mother of the children Svetlana is 28 years old. Before she used to work at a kindergarten in Mykolaiv, Ukraine. Currently, she is unemployed but tries to support her children in their learning process. Svetlana managed to find a private tutor who teaches the Georgian language to her children. As she says, children have private lessons three times per week and she is satisfied with their results.
“Now they know all the letters and can read little by little. They also got used to the new school and attend classes every day”, she noted.
The mother was grateful for the presents and educational kits her children received from WVG. According to her, these school supplies will help her children in their studies. Daughter Anya is twelve years old and attends seventh grade. She is very active, knows all children in her neighborhood, and often spends time with them.
"I like my school, I have good friends here. I try to talk with them in Georgian, I have already learned some words and can read as well. When I celebrated my birthday here, I invited my classmates; we had a good time."
Her brother Danilo is nine years old and studies in the fourth grade, in the same public school.
"I enjoy playing football, basketball, volleyball, and other games with my new friends. I can also read in the Georgian language, recently we had an exam in math and it was easy for me to understand and solve the tasks. I always do my homework," he said.
World Vision Georgia has been supporting Ukrainian refugees from the very beginning of the crisis with the financial support of the Aktion Deutschland Hilft (ADH), providing direct humanitarian assistance to arriving families affected by the crisis in Ukraine. WVG regularly informs and enhances access of vulnerable people to basic services - education, health care, social, and psycho-social support as well as employment opportunities. Up to the present, more than 4000 Ukrainian citizens with more than 1000 children have benefited from various types of support. Through its programs, World Vision Georgia strives to create a safe and friendly environment for children that is inclusive, tolerant, and provides equal opportunities for all.