World Vision საქართველო უკრაინელი ბავშვების მხარდასაჭერად
უკრაინაში არსებული მძიმე ვითარებიდან გამომდინარე მილიონობით უკრაინელი ცდილობს საზღვრების დატოვებას და უსაფრთხო გარემოს მოძებნას. ევროპული სახელმწიფოები, ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებთან ერთად, თავშესაფრითა და ჰუმანიტარული დახმარებით უზრუნველყოფენ უკრაინელ ლტოლვილებს. World Vision გლობალური პროგრამის ფარგლებში აქტიურად ახორციელებს  უკრაინის კრიზისის საპასუხო ქმედებებს რუმინეთში, მოლდოვაში, პოლონეთში, უშუალოდ უკრაინაში და ასევე საქართველოში.
არსებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, 2 მილიონზე მეტი უკრაინელი ლტოლვილი შეიფარა პოლონეთმა, ხოლო 160 000-ზე მეტი მოლდოვამ და რუმინეთმა ერთად.
ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ბავშვები და მათი მშობლები იყვნენ დაცულნი კონფლიქტისგან. უკრაინის 7.5 მილიონი ბავშვი ცხოვრობს. მათი ოჯახების უმეტესობა ცდილობს საზღვრების დატოვებას და უსაფრთხო გარემოს მოძებნას. ამ პროცესში ხშირია ოჯახების განცალკევება, რაც კიდევ უფრო ზრდის ძალადობის, უგულებელყოფისა თუ ექსპლუატაციის რისკს.
ვითარება სულ უფრო უარესდება, რაც ზრდის ჰუმანიტარული დახმარების საჭიროებებს. საკვების რაოდენობა კრიტიკულ ზღვარს მიღმაა, ასევე უმნიშვნელოვანესია სამედიცინო და ჰიგიენური  დახმარების აღმოჩენა,  უსაფრთხო და დაცული თავშესაფრის უზრუნველყოფა, რასაც World Vision საზღვარზე რუმინეთის გუნდის დახმარებით ახორციელებს ამ ეტაპზე.
მნიშვნელოვანია, რომ საქართველო, ისევე როგორც დანარჩენი ცივილიზებული სამყარო, ჩათულია უკრაინის კრიზისის საპასუხო აქტივობებში. World Vision საქართველოს გუნდმა ომის დაწყებისთანავე სასწრაფო რეჟიმში მოიპოვა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ინფორმაცია საქართველოში ჩარჩენილ უკრაინელ ვიზიტორებზე. არაოფიციალური ინფორმაციით, 4500-მდე უკრაინელი იმყოფება საქართველოში, რომლებიც ტურისტული მიზნებით შემოვიდნენ ქვეყანაში ომამდე რამდენიმე კვირით ადრე. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო არ ესაზღვრება უკრაინას, არსებობს ვარაუდი, რომ კიდევ უფრო მეტი უკრაინელი შემოვა ქვეყანაში თავშესაფრის ძიების მიზნით, შესაბამისად  World Vision საქართველო მჭიდროდ თანამშრომლობს საქართველოში უკრაინის საელჩოსთან, ისევე როგორც ტურიზმის ეროვნულ ადმინისტრაციასთან იმისათვის, რომ დროულად აღმოუჩინოს დახმარება ლტოლვილ უკრაინელებს. შემუშავების პროცესშია ეფექტური მექანიზმი, რათა გაუადვილდეთ ლტოლვილებს დახმარების სისტემასთან წვდომა, რაც, თავის მხრივ, მოიცავს ფსიქოსოციალურ მხარდაჭერას, მედიკამენტებით მომარაგებას, საკვებითა და თავშესაფრით უზრუნველყოფას.
• ამ ეტაპზე ყოველკვირეული ფსიქოსოციალური და საგანმანათლებლო დახმარება უტარდება 50 ბავშვს, რომლებიც საქართველოში დასასვენებლად ჩამოვიდნენ და ამ დრომდე ვერ ახერხებენ სამშობლოში დაბრუნებას.
• მობილიზებულია 39 ფსიქოლოგისგან, თერაპევტისგან და სოციალური მუშაკებისგან შემდგარი გუნდი, რომელიც დამატებით დახმარებას გაუწევენ ბავშვებს და ზრდასრულებს მომდევნო თვეებში.
• 250-ზე მეტ დაზარალებულ ადამიანს გადაეცათ ტანსაცმლის, კვება/ჰიგიენის, მედიკამენტების ვაუჩერები, იმისათვის, რომ მინიმალური საჭიროებების დაკმაყოფილება შეძლონ.
World Vision ახორციელებს გლობალური დონაციას, სადაც 20-მდე ოფისია ჩართული და ბოლო მონაცემებით $34 მილიონი დოლარია შეგროვებული უკრაინის დასახმარებლად.

Severe circumstances due to full-scale military invasion in Ukraine, forces millions of Ukrainians to flee from the borders in order to find a safe shelter. European countries along with the humanitarian organizations provide shelter and humanitarian aid to Ukrainian refugees. World Vision is actively involved in the response to the Ukraine crisis in Romania, Moldova, Poland, Ukraine and Georgia.
In compliance with the recent data, more than 2 million Ukrainian refugees were sheltered by Poland, and more than 160,000 by Moldova and Romania combined.
It is crucial for us to ensure that the children and their parents are protected during the conflict. 7.5 million children live in Ukraine. Most of their families are attempting to cross borders and find a safer environment. In this process, families are often separated, which further increases the risk of violence, neglect or exploitation.
The situation is deteriorating, which in turn increases the need for humanitarian assistance. The amount of food is beyond the critical threshold, it’s also essential to provide medical as well as hygienic assistance, safe and secure shelter, which is carried out at the border with the help of the World Vision Romanian team at this point in time.
It should be pointed out that Georgia, as well as the rest of the civilized world, is involved in the response to the Ukraine crisis. World Vision Georgia has urgently obtained information regarding the Ukrainian visitors stuck in Georgia in cooperation with the Ministry of Internal Affairs of Georgia right after the kickoff of the war.
In accordance with the unofficial information, up to 4,500 Ukrainians are in Georgia, who entered the country for tourism purposes a few weeks before the war. Although Georgia does not border Ukraine, it is anticipated that more Ukrainians will arrive in the country in search of asylum, so World Vision Georgia is working closely with the Ukrainian Embassy in Georgia, as well as the National Tourism Administration, to provide timely assistance to  Ukrainian refugees. An effective mechanism will be developed to facilitate refugees' access to the assistance system, which in turn includes psychosocial support, medication supply, food and shelter.
• At this stage, weekly psychosocial and educational assistance is provided to 50 children who have arrived in Georgia for vacation purposes and have not been able to return to their homeland so far.
• A team of 39 psychologists, therapists and social workers has been mobilized to provide additional assistance to children and adults for the coming months.
• More than 250 affected people received vouchers for clothing, grocery and pharmacy to meet their minimum needs.
World Vision is carrying out a global donation which is supported by up to 20 offices. According to the latest data, $ 34 million is raised to help Ukraine.