2024 წლის 26 მარტს, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრსა (TPDC) და დონორ ორგანიზაციებს - საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენლობას (UNHCR), World Vision საქართველოს ფონდსა და გუდავაძე პატარკაციშვილის ფონდს შორის. მემორანდუმის მიზანია, ხელი შეუწყოს თავშესაფრის მაძიებელ და ლტოლვილ სკოლის მოსწავლეებს, საჯარო სკოლებში ქართული ენის შესასწავლად მიიღონ დახმარება.
მემორანდუმს ხელი მოაწერეს World Vision საქართველოს ფონდის დირექტორმა ქალბატონმა ეკატერინე გურგენაძემ, UNHCR-ის წარმომადგენელმა საქართველოში - ქალბატონმა კემლინ ფურლიმ, TPDC-ის დირექტორმა - ბ-ნმა ბერიკა შუკაკიძემ და გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის
დირექტორმა - ბ-ნმა ზურაბ კერვალიშვილმა.
პროექტი “საქართველოში მცხოვრები ლტოლვილი მოსწავლეებისთვის სახელმწიფო ენის სწავლებაზე ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა” სპეციალურად შემუშავდა საქართველოში მცხოვრები ლტოლვილი და თავშესაფრის მაძიებელი ბავშვებისთვის
და ის შეესაბამება: (i) საქართველოს მთავრობის მიერ ლტოლვილთა გლობალურ ფორუმზე აღებულ ვალდებულებას, რომ „გააძლიეროს საგანმანათლებლო სერვისებზე ხელმისაწვდომობა ლტოლვილი და ჰუმანიტარული სტატუსის მქონეთათვის“, (ii) 2022- 2032 წლების საქართველოს განათლების სტრატეგიას, რომლის ძირითადი ფოკუსია თანასწორობა, ინკლუზია და მრავალფეროვნება, და (iii) მდგრადი განვითარების მე-4 მიზანს, რომელიც ხაზს უსვამს ყველა მოსწავლისთვის ინკლუზიური განათლების უზრუნველყოფის ვალდებულებას.
პროექტი გავლენას იქონიებს ლტოლვილი სკოლის მოსწავლეებში ქართული ენის ცოდნის გაუმჯობესების საჭიროებაზე. ამისათვის TPDC ჩაატარებს ქართული ენის ინტენსიურ ონლაინ გაკვეთილებს და შეიმუშავებს ყოვლისმომცველ სასწავლო
მასალებს, რაც აუცილებელია სკოლებში ქართულის, როგორც უცხო ენის სწავლებისთვის. ეს საშუალებას მისცემს ლტოლვილ ბავშვებს, გაიუმჯობესონ თავიანთი ენობრივი უნარები როგორც პირისპირ, ასევე ონლაინ რეჟიმში. აღნიშნული ინიციატივის
მდგრადობის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო განაგრძობს პროექტის ფარგლებში შექმნილი მეთოდოლოგიისა და სასწავლო მასალის გამოყენებას საჯარო სკოლებში ლტოლვილი/უცხოელი ბავშვების სწავლების გასაუმჯობესებლად. ინიციატივა ასევე შეესაბამება UNHCR-ის 2030 წლის ლტოლვილთა განათლების სტრატეგიას, რომლის მიზანია, ხელი შეუწყოს იძულებით გადაადგილებული და მოქალაქეობის არმქონე ბავშვების თანასწორ და მდგრად ჩართვას ეროვნულ საგანმანათლებლო სისტემებში. ამიტომ, UNHCR ეხმარება მასპინძელ მთავრობებს ბევრ ქვეყანაში, შეასრულონ თავიანთი ვალდებულებები ლტოლვილთა დაცვის კუთხით და შექმნან პირობები იძულებით გადაადგილებული და მოქალაქეობის არმქონე პირების აღნიშნულ სისტემებში ჩასართავად. ენა არის ფუნდამენტური განათლების ხარისხისა და ლტოლვილთა ინტეგრაციის წარმატებისთვის. UNHCR იმედოვნებს, რომ პროექტი
“საქართველოში მცხოვრები ლტოლვილი მოსწავლეებისთვის სახელმწიფო ენის სწავლებაზე ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა” საფუძველს ჩაუყრის და ბიძგს მისცემს ამ მიმართულებას.
ამჟამად საქართველოს 124 ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში, დაწყებითი, საბაზისო და საშუალო საფეხურზე 624 ლტოლვილი და თავშესაფრის მაძიებელი მოსწავლე ირიცხება. საქართველო ამჟამად დაახლოებით 2500 ადამიანს სთავაზობს
საერთაშორისო დაცვას, რომლებიც გაურბიან დევნასა და ომს ისეთ ქვეყნებში, როგორებიცაა ერაყი, ირანი, სირია და ასევე უკრაინა.
საქართველოს მთავრობასთან ერთად, World Vision საქართველო, UNHCR და Gudavadze - Patarkatsishvili Foundation მზად არიან, ხელი შეუწყონ ლტოლვილი ბავშვების საქართველოში ინტეგრაციას, და აცნობიერებენ, რომ მათი ინტეგრაცია დიდწილად დამოკიდებულია განათლების ხელმისაწვდომობასა და ენის შესწავლის შესაძლებლობებზე.

With Joint efforts of World Vision Georgia and partner organisations asylum-seeker and refugee school children will study Georgian language in the public schools
26 March
On 26 March 2024, the Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the LEPL National Center for Teacher Professional Development (TPDC) and donor organizations – United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Georgia, World Vision Georgia Foundation and Gudavadze Patarkatsishvili Foundation to support the provision of asylum-seeker and refugee school children with Georgian language learning support in the public schools.
The memorandum was signed by the UNHCR Representative in Georgia - Ms. Kemlin Furley, Director of the TPDC - Mr. Berika Shukakidze, Director of the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation – Mr. Zurab Kervalishvili and Director of the World Vision Georgia Foundation – Ms. Ekaterine Gurgenadze.
The project "Supporting the inclusion of refugee schoolchildren residing in Georgia in State Language Education" is specially designed for refugee and asylum seeker children living in Georgia. It is also in line with: (i) the pledge made by the Georgian government at the Global Refugee Forum, to ‘enhance access to education services for refugees and humanitarian status holders”, (ii) the Education Strategy of Georgia for 2022-2032, that focuses on equality, inclusion, and diversity, and (iii) Sustainable Development Goal 4, emphasizing the commitment to providing inclusive education for all students.
The project will address the need for improvement in the proficiency of the Georgian language among refugee school children. TPDC will deliver intensive online classes in the Georgian language and develop a comprehensive curriculum essential for teaching of Georgian as a foreign language in schools. This will enable refugee children to enhance their language skills through both in-person and online modes. To ensure the sustainability of the intervention, the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia (MES), will take over the methodology and learning material as the basis for systemic teaching support for refugee/foreign children in public schools.
The initiative also corresponds with the UNHCR Refugee Education Strategy 2030, which aims to promote equitable and sustainable inclusion into national systems for forcibly displaced and stateless children. Therefore, UNHCR assists host governments in many countries to fulfil their commitments to refugee protection and create conditions for the inclusion of forcibly displaced and stateless people in national education systems. Language is fundamental to the quality of education outcomes and for success in refugee integration. UNHCR hopes that the initiative with the TPDC will provide the basis and give a boost in this direction.
Currently, there are 624 students with refugee and asylum seeker children enrolled across 124 general education institutions in Georgia, spanning primary, basic, and secondary levels. Georgia has offered its protection to nearly 2,500 people fleeing persecution or war in countries such as Iraq, Iran, Syria, as well as Ukraine.
Together with the Government of Georgia, UNHCR, World Vision and TPDC  are committed to the integration of refugee children in Georgia, understanding that their integration greatly depends on available education opportunities and related language support.