12 აპრილს. World Vision საქართველომ პროექტის „ინსტიტუციური ზრუნვის მიღმა“ გახსნის ღონისძიება გამართა, რომელიც საქართველოში ალტერნატიული ზრუნვის სისტემის გაძლიერებას და დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესის დასრულებას ემსახურება.
პროექტი ხორციელდება ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, World Vision საქართველოს მიერ, სსიპ სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოსთან და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან თანამშრომლობით. პროექტის მეშვეობით, World Vision საქართველოს მთავრობას ეხმარება ალტერნატიული ზრუნვის სერვისების განვითარებაში.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს ეკატერინე გურგენაძემ - World Vision საქართველოს დირექტორმა, კატალინ გერმანიმ - ევროკავშირის დელეგაციის თანამშრომლობის განყოფილების უფროსის მოადგილემ, თამილა ბარკალაიამ - საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ, რის შემდეგაც პროექტის საჯარო პრეზენტაცია გაიმართა.
„ევროკავშირი წინა წლებშიც მნიშვნელოვნად უჭერდა მხარს ბავშვთა უფლებების დაცვის საკითხებს, ბავშვის უფლებათა კოდექსის შემუშავების და განხორციელების პროცესს. ჩვენ მზად ვართ გავაგრძელოთ თანამშრომლობა World Vision საქართველოსთან, სამინისტროებთან, ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან და სამოქალაქო სექტორთან ბავშვთა კეთილდღეობის მიმართულებით“ - განაცხადა კატალინ გერმანმა, ევროკავშირის დელეგაციის თანამშრომლობის განყოფილების უფროსის მოადგილემ.
„პროექტი ემსახურება ინსტიტუციური ზრუნვის მიღმა სახელმწიფო ზრუნვის ალტერნატიული სერვისების განვითარებას იმისთვის, რომ მოხდეს ბავშვთა სახელმწიფო ზრუნვის ინსტიტუციებში განთავსების პრევენცია. ასევე ჩვენი მიზანია გავაძლიეროთ ოჯახები და ალტერნატიული სერვისები, რომლებიც მიახლოებულია ბიოლოგიური ოჯახების რეალობასთან, როგორიც არის მინდობით აღზრდა, მცირე ოჯახური ტიპის სახლები და სოციალური მუშაობა, როგორც პროფესია ადგილობრივ და ცენტრალურ დონეზე. ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას დეინსტიტუციონალიზაციის ბოლომდე მისაყვანად და ალტერნატიული სერვისების გასაუმჯობესებლად“, - თამილა ბარკალაიამ.
„ეს პროექტი არის გაგრძელება იმ დიდი ინიციატივისა, რომელიც წლებია ხორციელდება World Vision-ის მიერ სახელმწიფოსთან ერთად ბავშვთა კეთილდღეობის და ზრუნვის სისტემების გაძლიერების მიზნით. ამ მიმართულებით ჩვენი გრძელვადიანი პარტნიორია ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში, რომლის მხარდაჭერით მნიშვნელოვან წარმატებებს მივარწიეთ დღემდე. პროექტის გახსნის ღონისძიებაც სწორედ ქუჩაში მცხოვრები მიუსაფარი ბავშვების საერთაშორისო დღეს მივუძღვენით, რომ საზოგადოებას კიდევ ერთხელ შევახსენოთ ამ რომ ეს ბავშვები კვლავ არიან ქუჩებში, ეს არის რეალური პრობლემა და აუცილებელია შევქმნათ ისეთი მომსახურებები, რომ მათ შეძლონ ნორმალურ პირობებში ცხოვრება. ჩვენი ამოცანა არის, რომ სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვებისთვის ხელმისაწვდომი იყოს ხარისხიანი სერვისები, ხოლო რისკის ქვეშ მყოფ ბავშვებმაც მიიღონ შესაბამისი დახმარება,“- ეკატერინე გურგენაძემ.
„პროექტი გვაძლევს შესაძლებლობას განვავითაროთ სხვადასხვა სერვისები, როგორიცაა მინდობით აღზრდა, მცირე საოჯახო ტიპის სახლები და სხვა მომსახურებები, რომლებიც მნიშვნელოვანია სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი თუ ზრუნვის მიღმა ბავშვებისათვის. ჩვენი თანამშრომლობა World Vision-თან წლებია მიმდინარეობს და იმედი გვაქვს რომ ამჯერადაც მნიშვნელოვან შედეგებს მივაღწევთ ერთად,“ - მერი მაღლაფერიძე.
აღნიშნული ღონისძიება მიუსაფარ ბავშვთა საერთაშორისო დღეს მიეძღვნა. ქუჩაში მომუშავე და მცხოვრები ბავშვები შეუმჩნეველი რჩებიან სისტემისთვის და საზოგადოებისთვის, შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ცნობიერების ამაღლება, მათი უფლებების აღიარება და თანასწორობის მიღწევა. World Vision საქართველო ყოველდღიურ დახმარებას უწევს მიუსაფარ ბავშვებს თავისი დღის ცენტრებისა და 24-საათიანი თავშესაფრების მეშვეობით თბილისსა და ქუთაისში. ღონისძიების მეორე ნაწილში დღის ცენტრისა და ღამის თავშესაფრის ბავშვებმა დამსწრე საზოგადოებას წარმოუდგინეს მუსიკალური სპექტაკლი და მონაწილეობა მიიღეს მათთვის განკუთვნილ სახალისო აქტივობებში.
პროექტის შესახებ
„ინსტიტუციური ზრუნვას მიღმა“ ეფუძნება World Vision საქართველოს „ბავშვთა დაცვის და კეთილდღეობისა სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ პროექტის შედეგებს, რომელიც ასევე ევროკავშირის მხარდაჭერით ხორციელდებოდა 2019-2022 წლებში. პროექტის მიზანია დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესის დასრულება და დიდი ზომის დაწესებულებების ჩანაცვლება ზრუნვის ალტერნატიული მომსახურებებით, რომელიც მაქსიმალურად მიახლოებულია ოჯახთან და ბავშვის საჭიროებებზეა მორგებული.
ინსტიტუციური ზრუნვის მიღმა არსებული ბავშვთა დაცვის და კეთილდღეობის უზრუნველყოფის მიზნით, არარეგულირებადი დაწესებულებების დეინსტიტუციონალიზაციის შედეგად დაზარალებული ბავშვებისთვის შეიქმნება გრძელვადიანი ზრუნვის სერვისები; აშენდება, გარემონტდება და აღიჭურვება მცირე საოჯახო სახლები არარეგულირებულ დაწესებულებებში მცხოვრები ბავშვებისთვის; სადაც მიზანშეწონილად ჩაითვლება ბავშვების რეინტეგრაცია, მოხდება მათი დაბრუნება ბიოლოგიურ ოჯახებში, ან სხვა შემთხვევაში გადაყვანა მინდობით აღზრდაში. მინდობით აღზრდა ბიოლოგიური ოჯახების საუკეთესო ალტერნატივაა, შესაბამისად, მინდობით აღმზრდელმა მშობლებმა უნდა მიიღონ მუდმივი მხარდაჭერა, რათა შეძლონ განსაკუთრებით მოწყვლადი ბავშვების საბაზისო საჭიროებების უზრუნველყოფა. პროექტის ფარგლებში, დაგეგმილია მიმღები მშობლების, ასევე მუნიციპალური სოციალური მუშაკების გადამზადება, რაც განაპირობებს პრევენციული და სარეაბილიტაციო სერვისების დროულ და ეფექტურ მიწოდებას. პროექტი ხელს შეუწყობს მინდობით აღზრდის აუთსორს-სერვისის საუკეთესო პრაქტიკების დანერგვას და სახელმწიფო მზრუნველობის ან რისკის ქვეშ მყოფი ყველაზე მოწყვლადი ბავშვების დაცვასა და რეაბილიტაციას.
მიგვაჩნია, რომ პროექტი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვთა კეთილდღეობის რეფორმას საქართველოში, შექმნის ხარისხიანი ალტერნატიული ზრუნვის და სარეაბილიტაციო სერვისებს და პოზიტიურ ცვლილებებს შეიტანს სოციალურად დაუცველი ბავშვების ცხოვრებაში.

On April 12, World Vision Georgia (WVG ) organizes the launch event of the project “Beyond Institutional Care” to strengthen the alternative care system and complete the deinstitutionalization process of non-regulated childcare institutions in Georgia.
The project is carried out by World Vision Georgia with the support of the European Union, in partnership with the Agency of State Care and the Assistance to Victims of Human Trafficking under the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia. Within the frames of the project, small group homes will be built, renovated, equipped and capacitated. Children will be reintegrated into biological families where deemed appropriate and supported with placements in foster care families if necessary.
The event was opened by Ekaterine Gurgenadze - Director of World Vision Georgia, that was followed by speeches by Catalin Gherman - Deputy Head of Cooperation of the EU Delegation to Georgia, Tamila Barkalaia - Deputy Minister of IDPs from Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, and Meri Maghlaperidze - Director of LEPL Agency For State Care And Assistance For the (Statutory) Victims of Human trafficking.
“We have supported substantially over the last years the promotion and protection of child rights, including the development and implementation of the Child Rights Code. We are ready to continue working together with our partners from World Vision, Ministries as well as municipalities and civil society to further support children and ensure their wellbeing,” – said Catalin Gherman.
“This project is a continuation of the great initiative that has been implemented by World Vision for years in cooperation with the State to strengthen the child welfare and care system in Georgia. On this path, our long-term partner is European Union and with their support, we managed to achieve significant success. We dedicated the opening event of the project to the International Day for Street Connected Children, to remind society once again that these children are still on the streets and it is vital to create such services, that allow them to live and develop in proper conditions. Our aim is to ensure the children under institutional care receive quality services and various needs of children under risk are met,” - mentioned Ekaterine Gurgenadze.
“Our mission is to support families and strengthen alternative care services, that are close to biological family reality. We continue to work for completing the deinstitutionalization process and advancing alternative services for children,”- said Tamila Barkalaia.
With this event, we also mark the International Day for the Street Connected Children, to raise awareness about the millions of street-connected children all around the world, recognize their rights and achieve equality for them. Children who live and work in the streets, often are “invisible” to the system and society, therefore, they are in need of care and support to develop appropriately and have a better future. After the presentation of the project the children from the centres of WVG presented music and art performance to the audience, received presents and engaged in entertaining activities organized for them. The event was hosted by Movement Theatre.
Since 2013, World Vision Georgia provides daily support to 100 children living and working in the streets through the Day Care Centres and 24/7 shelters in Tbilisi and Kutaisi. Through our programs, we support the Government of Georgia in the implementation of quality alternative care services for the protection and rehabilitation of the most vulnerable children who are at risk or under state care.
More about the project
The project “Beyond Institutional Care” builds upon the results of the EU-funded project “Reinforcing Child Welfare and Protection System in Georgia” implemented from 2019 to 2022. The project aims to finalise the deinstitutionalization process and replace large-scale institutions with alternative, family-based care services. In order to move child welfare and protection system beyond institutional care, long-term care services will be established for children affected by the deinstitutionalization of non-regulated institutions. Additionally, within the frames of the project, small group homes will be built, renovated and equipped for children residing in the non-regulated institutions; children will be reintegrated to biological families where deemed appropriate and supported with placements in foster care families if necessary. Foster care is the best alternative to biological families, subsequently, foster parents should receive continuous support to be able to secure the basic and development needs of children who are in especially difficult circumstances. Thus, project activities will also focus on training and advancing the foster parents as well as municipal social workers to deliver better preventive and rehabilitative services. Alternative care system mechanisms will be strengthened to meet various needs of children under risk and manage the challenging and risky behaviour of children beneficiaries by specifically developed training modules.
We believe that the project will significantly contribute to the ongoing child welfare reform in Georgia and bring positive changes in the lives of vulnerable children.