მონიქის ისტორია - მარტოხელა დედა თვითგანვითარების გზაზე
მონიქი 33 წლის თავშესაფრის მაძიებელია კოტ დიუარიდან. 3 წლის წინ, ოჯახური ძალადობის გამო ფეხმძიმე მონიქს სამშობლოს დატოვება მოუწია და უსაფრთხო გარემოს ძიების მიზნით, საქართველოს შეაფარა თავი.
მონიქის სამშობლო, კოტ დიუარი დასავლეთ აფრიკაში მდებარე სახელმწიფოა, სადაც წელიწადში საშუალოდ ქალების 26% პარტნიორისგან ძალადობის მსხვერპლია.მონიქი თავდაპირველად მარტყოფის თავშესაფრის მაძიებელთა დროებით მიმღებ ცენტრში ცხოვრობდა, თუმცა, იქ არსებული პირობები არ იყო შესაფერისი მისი მდგომარეობისთვის. აქედან გამომდინარე, World Vision საქართველოს მხარდაჭერით, ის თბილისში, ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელის დედათა და ბავშვთა თავშესაფარში  თავშესაფარში ბენეფიციარებს საცხოვრებლის გარდა, კვებით, სამედიცინო დახმარებით, ტანსაცმლით და სხვა სახის დახმარებით უზრუნველყოფენ. თავშესაფარი ბენეფიციარებისთვის დროებითი საცხოვრებელია. 1 წლის შემდეგ, ზოგი მათგანი ოჯახს უბრუნდება, ზოგი კი ქირით განაგრძობს ცხოვრებას. თავშესაფარი, როგორც საქართველოს მოქალაქეებს, ასევე საქართველოში სტატუსის მქონე ბენეფიციარებსაც ემსახურება სხვადასხვა ქვეყნიდან ამ ეტაპზე, მონიქი ერთადერთი უცხოელია იქ, ის წელიწადზე მეტია რაც სარგებლობს ამ მომსახურებით, რადგან სერვისის მიმწოდებელმა ორგანიზაციამ გამონაკლისის სახით გაუხანგრძლივა მას სერვისით სარგებლობის ვადა. მიზეზი ნათელია,  მას ტყუპები შეეძინა,ორ მცირეწლოვან შვილს ზრდის და სტაბილური ფინანსური შემოსავალი არა აქვს.
ორგანიზაცია ,,ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელი“ მონიქს სოციალიზაციაშიც ეხმარებოდა. კერძოდ, იგი გარკვეული პერიოდი ქართულ ენას სწავლობდა და მზარეულის დამხმარედ მუშაობდა. პარალელურად, მონიქის შვილები World Vision საქართველოს სოციალურად დაუცველ ბავშვთა  დღის ცენტრის მომსახურებით სარგებლობდნენ,  ხოლო, როდესაც საჯარო ბაღის ასაკი მოახლოვდა, ჩვენი ორგანიზაცია საჯარო ბაღში რეგისტრაციისა და დოკუმენტაციის მოგვარების პროცესშიც დაეხმარა მას.
მონიქი საკმაოდ მეგობრულია თავშესაფრის ბენეფიციარებთან, თუმცა ქართული მისთვის კვლავ ენობრივ ბარიერად რჩება. კარიერული წარმატებისთვის, ამჟამად მას ქართულის გაუმჯობესება და პროფესიული ლექსიკონის გამდიდრება აქვს გამიზნული. თავდაპირველად მონიქს მძიმე ფსიქო-ემოციური მდგომარეობა ჰქონდა, თუმცა World Vision-ის ფსიქოლოგის დახმარებით, ისიც და მისი შვილებიც თავს უკეთ გრძნობენ.
“საქართველოში კარგი ადამიანები ცხოვრობენ. აქ რომ ჩამოვედი არავის ვიცნობდი თუმცა, ვიცოდი საქართველოს შესახებ. საქართველო ძალიან მომწონს და სამომავლოდაც აქ მინდა ცხოვრება, რადგან აქ ბედნიერი ვარ და არ მეშინია,”- ამბობს მონიქი.
თავისუფალ დროს მონიქი შვილებთან ერთად ატარებს, ეხმარება მათ წიგნების კითხვასა და სწავლაში. მონიქს შვილები კოტ დიუარშიც ჰყავს და ცდილობს მათთან მუდმივი კომუნიკაცია ჰქონდეს.
მონიქს ყოველთვის მოსწონდა თმის სტილისტის საქმიანობა. ის ფიქრობს, რომ ამ სფეროში შესაძლებელია განვითარება და საშუალო შემოსავლის მიღება. სწორედ ამიტომ გადაწყვიტა ეს პროფესია საფუძვლიანად შეესწავლა, რაშიც World Vision საქართველოს პროექტის, თემის მობილიზაცია და თანამონაწილეობა, რომელიც UNHCR-ის ფინანსური დახმარებით ხორციელდება დასაქმების პროგრამა დაეხმარა. აღნიშნული პროგრამა 2019 წლიდან ხელს უწყობს საქართველოში მცხოვრებ ლტოლვილებს, თავშესაფრის მაძიებლებს და მოქალაქეობის არმქონე პირებს თავიანთი უფლებების რეალიზებისა და ინტეგრაციის პროცესში. დღემდე, 2000-ზე მეტმა ბენეფიციარმა ისარგებლა პროექტის სხვადასხვა მომსახურებებით, რომელთა შორის ერთ-ერთი სწორედ მონიქი და მისი ოჯახია.
World Vision საქართველოსა და ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელის ერთობლივი მხარდაჭერით, მონიკმა გაიარა გადამზადება თმის სტილისტის მიმართულებით. მან თავდაპირველად თეორიული ცოდნა მიიღო, შემდეგ კი ერთ თვიანი ინტენსიური პრაქტიკული კურსი უკვე სალონში გაიარა. როგორც თავად ამბობს, საქმეს ალღო ადვილად აუღო და თავისი მომხმარებელიც უკვე ჰყავს. მონიქს ძალიან მოსწონს ახალი პროფესია, კმაყოფილია კურსით და დიდი გეგმები აქვს მომავალში.
გადამზადების დასრულებისთანავე, მონიქს World Vision საქართველოსგან გადაეცა თმის სტილისტის საქმიანობისთვის აუცილებელი ინვენტარი, რაც მას დაეხმარება მომავალი საქმიანობა შემოსავლის წყაროდ აქციოს. მასწავლებლის შესანიშნავი რეკომენდაცია, მონიქის დიდი მოტივაცია და მატერიალურ-ტექნიკური მხარდაჭერა მისი წარმატებული საქმიანობის საწინდარია.
“ახალი პროფესია კარგად შევისწავლე და მომავალში ჩემი სალონიც მინდა გავხსნა, კარგად ვიცი ჩემი საქმე, თმის შეჭრა-შეღებვა, სხვადასხვა ვარცხნილობის, მათ შორის აფრიკული ნაწნავების გაკეთებაც. ძალიან მინდა, მომავალში სხვებსაც გავუზიარო ჩემი ცოდნა და დავასაქმო სხვა ქალებიც, რომლებსაც ჩემსავით განვითარება სურთ და მხარდაჭერა სჭირდებათ”, - ამბობს მონიქი.

Story of Monique - Single Mother striving for self-development
Monique is a 33-year-old asylum seeker from Côte d'Ivoire. 3 years ago, due to domestic violence, pregnant Monique was forced to leave her homeland and found a safe place in Georgia.
Monique's homeland Côte d'Ivoire is a country in West Africa, where 26% of women are victims of domestic violence. From the first day of arrival, Monique was accommodated in the Martkopi Reception Center for asylum seekers. Due to  conditions at the reception centre not fully suitable  for pregnant women, Monique was referred  to Mother&Infant Shelter located in Tbilisi and run by NGO Anti-Violence Network of Georgia. In addition to temporary accommodation, shelter beneficiaries are provided with food, medical care, clothing, and other types of assistance. The shelter is a short-term living opportunity for mothers with children. After one year, some of them return to their families, while others continue to live on their own. The shelter receives beneficiaries from Georgia as well as  Asylum Seekers, refugees and stateless persons from different countries like India, Iran, and other. Currently, Monique is the only foreigner living in the shelter for more than a year, as she is a single mother raising two boys by herself with limited financial resources.
The Shelter continued to assist Monique in the process of  socialisation through teaching her Georgian, and employing her as a cook assistant in the kitchen.  At the same time Monique’s children have been enrolled in World Vision Georgia’s Day Care Centre for Infants/toddlers, and later our organisation assisted them in the registration at the public kindergarten.
Monique is quite friendly with other beneficiaries of the shelter and does not have difficulty in socialising,  though Georgian is still a barrier for her. She is currently working to expand her professional vocabulary in order to advance her career. At the initial stage, she suffered psycho-emotional challenges which were positively managed through regular psychosocial support provided by World Vision Georgia.
"There are good people in Georgia. I did not know anyone from here, but I knew about Georgia before. I like Georgia very much and I want to live here in the future. I feel happy and safe here, " - says Monique.
Monique spends her spare time with her children, helping them in reading and studying. Monique has children in Côte d'Ivoire  as well and keeps in touch despite long distance.
Monique always wanted to become a hairstylist. She believes that through skills development in this field she can earn her daily bread. With this in mind, she decided to study hard and was enrolled in the employment program offered by World Vision Georgia Project, Community Mobilisation and Participation financially supported by UNHCR.
Within the framework of this project  World Vision Georgia works with refugees, asylum seekers, and stateless persons in Georgia since 2019  to protect their rights  and contribute to their integration into society through various services and activities.
Within the joint initiative of World Vision and Anti-Violence Network of Georgia, Monique was trained as a hairstylist.  At the beginning, Monique received theory teaching and then she went through a one-month intensive practical course in the beauty salon. She says she handled it quite well and has already attracted new customers. Monique is very fond of her new profession, and she is very satisfied with the course making plans for the future.
After successful completion of the course, World Vision Georgia provided Monique with the professional equipment necessary to start her new job and earn a living. The teacher's excellent recommendation, her high motivation, and the provided inventory is precondition for her successful work.
"I tried hard to study well and I want to open my own salon in the future. I know my job well – hair dying, cutting, shaving, making braids. I want to share my knowledge and experience to other women who strive for self  development and need support," - says Monique.