World Vision საქართველომ ევროკავშირთან ერთად ბავშვთა დაცვისა და კეთილდღეობის სისტემის სფეროში განხორციელებულ მიღწევებზე შეხვედრა გამართა
31 მაისი
30 მაისს, World Vision საქართველოს ორგანიზებით პროექტის "ბავშვთა დაცვისა და კეთილდღეობის სისტემის გაძლიერება საქართველოში" შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა, რომელიც მიზნად ისახავდა ბავშვთა კეთილდღეობის სფეროში მიღწეული შედეგების გაზიარებას დაინტერესებულ მხარეებისთვის. პროექტი განხორციელდა World  Vision საქართველოს მიერ World Vision საფრანგეთის სახელითა და ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით.
ბავშვთა კეთილდღეობაზე ზრუნვა თითოეული ჩვენგანის პასუხისმგებლობაა. ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი შედეგების მისაღწევად კი აუცილებელია ყველა მხარის, მათ შორის სახელმწიფო სტრუქტურების, არასამთავრობო ორგანიზაციების და საზოგადოების წევრების ჩართულობა. World Vision საქართველო პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად მხარს უჭერს საქართველოს მთავრობას ბავშვთა კეთილდღეობის სისტემის გაძლიერებაში და ქვეყანაში ბავშვზე ზრუნვის ალტერნატიული სერვისების განვითარებაში.
შეხვედრა გახსნა World Vision საქართველოს დირექტორმა ეკატერინე გურგენაძემ. მისასალმებელი სიტყვით კი წარდგნენ სპეციალური სტუმრის სტატუსით მოწვეული დონორი ორგანიზაციების და პარტნიორი სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლები:
• აგატა ნეიბო - ევროკავშირის წარმომადგენელი საქართველოში, ატაშე გუნდის ხელმძღვანელი ადამიანის უფლებების, მართლმსაჯულების და საშინაო საქმეებში;
• დავით სერგეენკო - საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე, ბავშვის უფლებათა დაცვის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარე;
• მერი მაღლაფერიძე - სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს დირექტორი;
პანელური დისკუსიის დროს, პარტნიორი ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს პროექტის მიღწევებზე, ბავშვთა დაცვის სფეროში არსებულ გამოწვევებსა  და სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობებზე.
პანელურ დისკუსიას უძღვებოდა World Vision საქართველოს ბავშვთა დაცვის, ადვოკატირებისა და პარტნიორებთან თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელი,  მაია მგელიაშვილი.
პროექტის ფარგლებში World Vision საქართველომ პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად მხარი დაუჭირა ბავშვთა უფლებების კოდექსის დანერგვას და განხორციელებას საქართველოში;  ჩამოაყალიბა საკოორდინაციო მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფს ამ სფეროში მოქმედი სტრუქტურების/ორგანიზაციების კოორდინირებულ მუშაობას; ხელმძღვანელობდა ქვეყნის დონეზე დეინსტიტუციონალიზაციის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებას, შეაფასა ქვეყანაში არსებული არარეგულირებადი ბავშვზე ზრუნვის დაწესებულებები და მხარი დაუჭირა დიდი ზომის ბავშვთა დაწესებულებების ალტერნატიული, ოჯახზე დაფუძნებული ზრუნვის მომსახურებით ჩანაცვლებას; ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებში ჩამოაყალიბა ბავშვთა დაცვის განყოფილებები; ხელი შეუწყო 24-საათიანი რეაგირების მექანიზმის შემუშავებას ძალადობის მსხვერპლი ბავშვებისთვის საჭიროებებზე დაფუძნებული მომსახურებების დროულად მიწოდების მიზნით. ასევე, პროექტის მხარდაჭერით მოხდა 434 მინდობით აღმზრდელის შესაძლებლობების შეფასება და გადამზადება, შემუშავდა სხვადასხვა სატრენინგო მოდული და გადამზადდა 170 თემის მუშაკი, 130 მუნიციპალური სოციალურ მუშაკი და სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს 250 სოციალურ მუშაკი მთელი საქართველოს მასშტაბით. ამასთანავე, ბავშვის უფლებათა დაცვის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოსთან თანამშრომლობით შეიქმნა: ბავშვთა უფლებებზე მიმართული საკანონმდებლო დოკუმენტაციის, ბავშვთა კეთილდღეობისა და დაცვის სერვისების რეესტრი; შემუშავდა ბავშვის უფლებათა კოდექსით გათვალისწინებულ  ძირითად  საკითხებზე საკვანძო ინდიკატორებისა და ზედამხედველობის  ინსტრუმენტი.
World Vision საქართველო სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოსთან და სხვა პარტნიორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით მომავალშიც გეგმავს ბავშვთა კეთილდღეობისკენ მიმართული ინიციატივების განხორციელებას საქართველოში.
შეხვედრის მსვლელობისას სტუმრებს ჰქონდათ შესაძლებლობა გასცნობოდნენ  მინდობით აღზრდისა და დღის ცენტრის ბენეფიციარების წარმატების ისტორიებს.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ სამთავრობო და არასამთავრობო სტრუქტურების, დონორი და პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, დიპლომატიური კორპუსის წევრები, მედიის წარმომადგენლები და სხვა საპატიო სტუმრები.

EU and World Vision Georgia held a closing event to present the achievements in the field of child protection and welfare in Georgia
31 May
On May 30, World Vision Georgia organized a CLOSING EVENT of the project “Reinforcing the Child Protection and Welfare System in Georgia '' to celebrate the results achieved in the field of child welfare systems with partners/key stakeholders. The project was implemented by World Vision Georgia on behalf of World Vision France and with support from the European Union.
Everyone has a responsibility to contribute to the development of the child protection and welfare system in Georgia. World Vision Georgia, with partner organizations, supports the Government of Georgia in strengthening the child welfare system and developing alternative child care services in the country.
The event was opened by Ekaterine Gurgenadze, Director of World Vision Georgia, followed by welcome speeches from the high-level speakers of donor and partner organizations:
• Agata Nieboj -Team Leader, Human Rights, Justice, and Home Affairs, Delegation of the European Union to Georgia
• David Sergeenko – The Vice-Speaker, Chair of the Permanent Parliamentary Council on Child Rights Protection, The Parliament of Georgia.
• Meri Maghlapheridze – Director, LEPL Agency For State Care And Assistance For the (Statutory) Victims of Human trafficking;
The main accomplishments of the project, along with existing challenges in the child protection field, were discussed during the panel discussion facilitated by Maya Mgeliashvili, the Head of the World Vision Georgia Child Protection and External Engagement  Department.
Within the framework of the project, World Vision Georgia, with implementing partners, supported the implementation of the Code on the Rights of the Child in Georgia; created a Country Coordination Mechanism coordinating the work of all organizations operating in the field; guided the development of a country level deinstitutionalization strategy and action plan, assessed non-regulated  childcare institutions in the country and supported the replacement of large scale institutions with alternative, family based care options; established child protection departments in local municipalities.The project contributed to building the capacity of 434 foster care parents with initial and on job trainings for them to perform to their fullest potential; developed various modules and provided training to 170 community workers, 130 municipal social workers, and 250 social workers from the state care agency; and supported the development of a 24-hour response mechanism to provide need based services to child victims of violence in a timely manner.
During the event, guests had the opportunity to watch videos about the success stories of beneficiaries from foster care and Day Care Center.
Deputy Ministers, representatives of governmental and non-governmental organizations, donors and partner organizations, media representatives, and other honorary guests attended the meeting.