20 წლის ახალგაზრდა საიდ იუსიფმა ბავშვობის ნახევარი ირანში გაატარა, ავღანური წარმომავლობის გამო მას მრავალი გამოწვევის დაძლევა მოუწია.
ირანი დღესაც უამრავი ლტოლვილის თავშესაფარია, რომელთა უმეტესობაც სწორად ავღანეთიდან არის. სტატუსის არმქონე ავღანელი ეროვნების ადამიანების მდგომარეობა უკიდურესად მძიმეა, რადგან მათ შეზღუდული აქვთ წვდომა როგორც საარსებო წყაროზე, ისე განათლებაზე, ჯანდაცვაზე, ასევე ირანის ხელისუფლებისგან ძალადობის, ექსპლუატაციისა და დეპორტაციის მუდმივი საფრთხის ქვეშ არიან. სხვების მსგავსად, საიდიც ყოველდღიურად შეურაცხყოფისა და ძალადობის მსხვერპლი ხდებოდა იმისათვის, რომ ოჯახი შიმშილისგან ეხსნა.
7 წლის ასაკში საიდს არალეგალურად მოუწია მუშაობა ავეჯის ქარხანაში, რომ დედას ფინანსურად დახმარებოდა. ხელფასი, რასაკვირველია, არ იყო მაღალი, თუმცა საშუალებას აძლევდა ეყიდა ისეთი საბაზისო საჭიროების საკვები, როგორიცა პურია. 7 წლის საიდის ყოველდღიური რუტინა არ იყო მარტივი, მას ყოველ დილით 6-7 საათზე უწევდა გაღვიძება და ფეხით საათნახევრის მანძილის დაფარვა სამსახურამდე, რადგან საზოგადოებრივი ტრანსპორტის ფული არ ჰქონდა, ყოველდღე 3 საათს გზაში - უკეთეს მომავალზე ფიქრში ატარებდა.
„ ჩემს თავს ვეუბნებოდი, დღეს ადრე წავალ სამსახურში, სწრაფად შევასრულებ დავალებებს, რომ სახლში მალე დავბრუნდე და საყვარელ ანიმაციურ ფილმს მივუსწრო. მაგრამ სამწუხაროდ, სახლში იმდენად გვიან ვბრუნდებოდი რომ საბავშვო გადაცემები დიდი ხნის დასრულებული იყო,“- იხსენებს საიდი.
ოჯახის ფინანსური უზრუნველყოფა საიდის უმთავრესი პრიორიტეტი იყო, რის გამოც მან ადრეულ ასაკში დაიწყო მუშაობა. აღნიშნულმა გადაწყვეტილებამ საიდი სასკოლო განათლების მიღების შესაძლებლობის გარეშე დატოვა. მშობლები ხშირად უხსნიდნენ თუ რა მნიშვნელობას ატარებდა სასკოლო განათლება, თუმცა საიდმა არ შეიცვალა თავისი პოზიცია.
2009 წელს საიდი და მისი ოჯახი თავისუფლებისა და უკეთესი მომავლის იმედით აზერბაიჯანში გადავიდნენ საცხოვრებლად. მასპინძელმა სახელმწიფომ ოჯახს მანდატის სტატუსი მიანიჭა. მალე საიდი სპორტმა გაიტაცა, ჯერ კრივით იყო დაინტერსებული შემდეგ კი კარატე კიოკუშინით. 15 წლის ასაკში ევრაზიის ჩემპიონიც გახდა. ის ბევრს შრომობდა თვითგანვითარებისთვის. მან 4 ენა შეისწავლა: თურქული, აზერბაიჯანული, ინგლისური და რუსული.
15 წლის ასაკში საიდი უმძიმეს ავტოავარიაში მოყვა, რის შედეგადაც თავის ტვინის დაზიანება მიიღო და 3 თვე საავადმყოფოში გაატარა. ექიმებმა მას სპორტის გაგრძელებაზე კატეგორიული უარი განუცხადეს. ეს პერიოდი ძალიან მძიმე იყო მისთვის, რადგან საიდი შიშისა და იმედგაცრუების გრძნობამ შეიპყრო. ის დღემდე იღებს ფსიქოსოციალურ და სამედიცინო მხარდაჭერას.
როგორც საიდი თავად ამბობს, აზერბაიჯანში ცხოვრებამ მას ახალი გამოცდილება მისცა და ასწავლა, თუ როგორ გაუმკლავდეს ცხოვრებისეულ გამოწვევებს. კონკრეტული მიზეზების გამო ოჯახმა კვლავ გადაწყვიტა საცხოვრებელი ადგილის შეცვლა.
მიუხედევად იმისა, რომ საიდის ოჯახს მცირე ინფორმაცია ჰქონდა საქართველოს შესახებ, 2017 წელს ისინი საქართველოში ჩამოვიდნენ. მთავარი მიზეზი, თუ რატომ შეუყვარდათ საქართველო ასე ძლიერ, იყო თავისუფლების განცდა რომელსაც ასე ეძებდნენ.
მას ახსოვს დღე, როცა საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის ოფიცერმა ის და მისი ოჯახი თბილისში წამოიყვანა, ხოლო მიგრაციის დეპარტამენტმა მათ თავშესაფრის მაძიებლის სტატუსი მიანიჭა. საიდს 6 თვე მოუწია მარტყოფის თავშესაფრის მაძიებელთა მიმღებ ცენტრში ცხოვრება, სადაც ოჯახის მინიმალური საჭიროებები დაკმაყოფილებული იყო - მათ ჰქონდათ თავშესაფარი და საკვები. მაგრამ საიდის მტკიცე სურვილი, რომ მეტისთვის მიეღწია არ გამქრალა. მთელი ამ პერიოდის მანძილზე ის ადგილობრივებს ეხმარებოდა მარტყოფში მშენებლობებზე, ასევე სახლების დალაგებაში.
„მე აუცილებლადა გავაგრძელებ საკუთარი თავის განვითარებაზე მუშაობას, ვიცი ეს მომავლში აუცილებლად გამომადგება “-ფიქრობდა საიდი საქართველოში პირველად ჩამოსვლისას. ის ძალიან მოტივირებული იყო,ძალიან უნდოდა სწავლის გაგრძელება და მუშაობა.
ერთ დღეს, მას გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატიდან (UNHCR) დაუკავშირდნენ და სხვადასხვა მომსახურებები შესთავაზეს, მათ შორის ფსიქოლოგიური თერაპია. ის ჯერ კიდევ ებრძოდა ბავშვობის ტრავმებს. კიდევ ერთი გამოწვევა, რომლის წინაშეც აღმოჩნდა საიდი და მისი და-ძმა, სკოლაში რეგისტრაცია იყო. რეგისტრაციის პროცედურა საკმაოდ რთულია საქართველოში და წესების კარგად ცოდნას საჭიროებს. ამ საკითხთან დაკავშირებით საიდი World Vision საქართველოს მულტისერვისულ ცენტრს ესტუმრა, სადაც მას სითბოთი და თანაგრძნობით დახვდნენ. მულტისერვის ცენტრი უსაფრთხო ადგილია ლტოლვილთათვის, თავშესაფრის მაძიებლთათვის, ასევე მოქალაქეობის არმქონე პირთათვის, სადაც მათ აქვთ წვდომა ისეთ რესურსებზე, რომელიც ეხმარება მათ უნარების განვითარებას და ახალ გარემოში თვითდამკვიდრების პროცესში. World Vision საქართველო 2019 წლიდან მუშაობს ლტოლვილებთან, თავშესაფრის მაძიებლებთან და მოქალაქეობის არმქონე პირებთან, რათა დაიცვას მათი უფლებები და ხელი შეუწყოს მათ ინტეგრაციას საზოგადოებაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლეს კომისარიატის მიერ დაფინანსებული პროექტის „თემის მობილიზება და ჩართულობის“ ფარგლებში. ამ დროისთვის 2000-ზე მეტი ბენეფიციარია რეგისტრირებული მულტისერვის ცენტრში, სადაც ისინი ყოველდღიურად იღებენ მრავალფეროვან მომსახურებას.
WV საქართველოს თანამშრომლები დაეხმარნენ საიდსა და მის ოჯახს ბავშვების სასკოლო რეგისტრაციის პროცესში და ამასთან, საიდის ოჯახს ქართული ენის შემსწავლელი კურსები დაუფინანსეს. UNHCR და World Vision საქართველოს დახმარებით, საიდმა IT კოლეჯი წარმატებით დაამთავრა და სამსახურის ძებნას შეუდგა.
2021 წელს კოვიდ პანდემია დიდ გამოწვევად იქცა როგორც საქართველოსთვის, ისე დანარჩენი სამყაროსთვის. World Vision საქართველომ საკვებით, ჰიგიენური პაკეტებითა და ფინანსური დახმარებით უზრუნველყო ყველა ბენეფიციარი, მათ შორის საიდის ოჯახი, რათა დახმარებოდნენ მათ პანდემიით გამოწვეული სირთულეების დაძლევაში.
გასულ წელს საიდის დედ-მამა განქორწინდა, რის შედეგადაც საიდი ისევ მარტო აღმოჩნდა როგორც ერთადერთი ზრდასრული მამაკაცი ოჯახში, რომელსაც თავისი დედა და და-ძმა უნდა ერჩინა. თუმცა ახლა ის თავს უფრო ძლიერად და თავდაჯერებულად გრძნობდა. ახლა ის უკვე ფლობდა 4 ენას და გარკვეული გამოცდილებაც ჰქონდა IT მიმართულებით. რაც ყველაზე მთავარია მას ჰქონდა მიზანი- ეზრუნა საკუთარ ოჯახზე.
6 თვის მანძილზე სამსახურის უშედეგო ძებნის შემდეგ, საიდი World Vision საქართველოს დაუკავშირდა და დასაქმებასთან კონსულტანტთან კონსულტაცია გაიარა. საიდის გამოცდილებისა და უნარების შეფასების შემდეგ, World Vision საქართველოს დასაქმების კონსულტანტმა პარტნიორ კომპანიებთან მოლაპაარეკებები დაიწყო და საიდის კანდიდატურა საერთაშორისო პარტნიორ კომპანია Majorel-ს წარუდინა, , რომელიც მსოფლიოს მსხვილ კომპანიებს ტექნიკური მხარდაჭერის სერვისებით უზრუნველყოფს. კომპანიამ სურვილი გამოთქვა დახმარებოდა საიდს და ტეკნიკური მხარდაჭერის სპეციალისტის პოზიცია შესთავაზა. საიდს ბევრი არ უფიქრია და მალევე დათანხმდა შემოთავაზებას .
„შანსი ერთხელ გეძლევა ცხოვრებაში, კარი უნდა გაუღო, მაგრად ჩასჭიდო ხელი, არ უნდა გაუშვა,“- ამბობს საიდი.
საიდმა რამდენიმე გასაუბრება და ორკვირიანი გადამზადება გაიარა კომპანია Majorel-ში. მუშაობის პირველი დღე რთული აღმოჩნდა მისთვის, თუმცა თანამშრომლების დახმარებით მათ წარმატებით გაართვა თავი დაკისრებულ ვალდებულებებს. მიღებული გამოცდილებამ საიდს დაანახა რამდენად მნიშვნელოვანია დეტალებზე ყურადღების გამახვილება, რადგან უმცირეს შეცდომასაც კი შეუძლია არასასურველი შედეგის დადგომა გამოიწვიოს.
„მე მიყვარს ჩემი საქმე და მისგან სრულ სიამოვნებას ვიღებ. ვესაუბრები ადამიანებს, ვეხმარები მათ პრობლემების მოგვარებაში. ეს მეხმარება გავხდე მეტად თავდაჯერებული და კიდევ უფრო გავაუმჯობესო ჩემი პიროვნული უნარ-ჩვევები,“- ამბობს საიდი.
საიდი დარწმუნებულია, რომ სამხახურში მიღებული ცოდნა და გამოცდილება მის ცხოვრებას უკეთესობისკენ ცვლის, რისთვისაც მადლიერია World Vision საქართველოს მულტისერვისული ცენტრის. დატვირთული გრაფიკის გამო ისე ხშირად ვეღარ სტუმრობს ცენტრს, თუმცა მუდმივი კომუნიკაცია აქვს დამატებითი შემოსავლის მიღების მიზნით, საიდი ფრილანსერადაც მუშაობს, თარგმანზე და, ფოტო/ვიდეო მონტაჟზე. მისი ჰობია ფოტოგრაფია და ვიდეო თამაშები. ასევე აქტიურადაა დაკავებული სპორტული აქტივობებით, როგორიცაა პინგ-პონგი, ცურვა, სირბილი.
შაბათ-კვირას საიდი მეგობრებთან ერთად ერთობა. თავისუფალ დროს, რომელიც ძალიან ცოტა აქვს სახლში ატარებს და მომავალზე ფიქრს უთმობს. „ახლა ისეთი დროა ვერაფერს დავგეგმავ, არ ვიცი რა მოხდება ხვალ, ამიტომ ვცხოვრობ დღევანდელი დღით და ვუფრთხილდები იმას, რაც მაქვს და იმედით ვეგებები ხვალინდელ დღეს, “-ამბობს საიდი თავის სამომავლო გეგმებზე.

Born in Iran, grown up in Azerbaijan and now living in Georgia – Story of An Afghan boy’s journey to safety and self-realization.
Said Yusifi, 20 years old young man has spent half of his childhood in Iran and since he is of Afghan origin, has faced numerous challenges since then. Iran hosts one of the largest refugee populations globally, with the vast majority from Afghanistan. The situation of undocumented Afghans is very hard, with extreme restrictions on livelihood opportunities and access to education and healthcare, as well as a constant threat of abuse, exploitation, and deportation by Iranian authorities (Source: ACAPS,2021). Like others Said had to go through abuse and violence every day, just to feed his family.
At the age of seven, he was offered illegal work in a furniture factory to support his mother and siblings financially. The salary was not high, but it was enough to buy simple things, such as bread. 7-year-old Said’s daily routine was not easy, he had to wake up at 6-7am, due to lack of money, was not allowed to take a bus or taxi, so the road to work took him one and a half hours each way. 3 hours of walking every day – thinking about a better future. He worked 9 to 10 hours per day.
“I was telling myself; I am going to go to work early, do my work fast and then come back home by the time to watch cartoons, but sadly, by the time I was getting back home, it was too late for cartoons.” – says Said.
Financially supporting the family was the highest priority for Said that triggered him to start working at such a young age leaving him without an opportunity to get school education. Even though his parents tried to explain the importance of education, he did not change his mind.
In 2009, Said and his family arrived in Azerbaijan, in hopes of a better life and freedom. Said and his family were given a mandate status by the host Country. During the years spent in Azerbaijan, Said go interested in sports; he practiced in boxing and then karate Kyokushin. At the age of 15, he became Champion in the Eurasian contest. He was highly motivated and dedicated to self-improvement. Said also learnt four languages (Turkish, Azerbaijani, English and Russian).
When Said was 15 years old he got into a severe car accident, which caused brain damage. He was hospitalized and required rehabilitation for 3 months. Doctors refused to continue sports. This was a hard time for him which evoked a feeling of fear and frustration. Until now Said is receiving psychosocial and medical treatment.
As Said says, life in Azerbaijan introduced him to new experiences and taught him how to deal with life in many ways, but there were specific reasons why the family didn’t feel as free as they wanted to and so they decided to move to another country again.
In 2017, Said’s family had a little information about Georgia, so they searched for more on YouTube and decided to move there to start a new chapter of their life in Georgia. The main reason why they fell in love with Georgia was the feeling of freedom. He remembers the day when Georgia’s border police took Said and his family to Tbilisi and the Migration Department granted them with asylum seeker status. Said had to live in Martkopi Reception Centre for Asylum Seekers for 6 months. At that time, basic needs of the family were satisfied, having shelter and food. But the strong will of achieving more did not leave Said. . During this period, he worked with locals in the village of Martkopi and helped them with constructions and cleaning houses etc.
“I am going to continue improving myself, so that it will be beneficial for my future life,” - thought Said when he first arrived in Georgia. He was motivated to continue studying and working.
One day UNHCR contacted Said and offered various services including psychological therapy, as he was struggling with childhood trauma. Another challenge that he and his siblings faced was the registration process at school. The procedures are pretty complicated in Georgia and requires a good knowledge of the regulations. Said visited the Multi-Service Center and was greeted with warmth and empathy. The Multi-service center is a safe place for refugees, asylum seekers and stateless people where they can access resources and develop skills to promote self-reliance. World Vision Georgia created the center within the project “Community Mobilization and Participation”.
Since 2019, World Vision Georgia has worked with refugees, asylum seekers and stateless persons in Georgia to protect rights and contribute their integration into society within the framework of The UN Refugee Agency in Georgia- funded project "Community Mobilization and Participation". More than 2000 beneficiaries are registered in the Multi-Service Center and receive diverse services regularly.
WV Georgia project staff has supported Said and his family in the process of children school registration and provided entire family of Said with Georgian language classes. With the joint efforts of UNHCR and WV Georgia, Said has finished IT college along with covering Georgian language courses.
In 2021, the COVID Pandemic appeared to be a massive challenge both for Georgia and the whole world. World Vision Georgia provided food and hygienic packages together with financial assistance to all beneficiary families including Said’s family to support them during the pandemic.
Last year Said’s family divorced, and he still felt alone, as he was the only grown-up child to feed his family - mother and siblings. However, now, he felt more confident and more robust than before; he had good IT knowledge, knew four different languages, and had a goal - taking care of his family.
For the last 6 months, Said was actively looking for a job and decided to ask WV Georgia staff for an information regarding job opportunities After evaluating Said's experience and skills, WV Georgia Employment consultant started negotiations with international partner company, Majorel, which provides outsourced technical support services for large companies worldwide. The company expressed willingness to help Said and was offered the position of a multilingual technical support specialist. He made decision immediately and accepted the offer.
“Chance comes once and you have to open the door and hug it, don’t let it go,” – says Said.
After approval, Said went through interviews and a 2 week training course at Majorel. After selecting him for the job, he had an introductory tour about company’s mission, values, principles and the working specificities. The first day of the job was hard for Said, but he is thankful to his coworkers who helped him with every little problem he came across in the starting phase. From the experience gained, Said thinks that it’s essential to keep attention on small details, as a tiny mistake can cause a big disaster.
“I love my job and I get full pleasure out of it, I am talking to people, helping them with their problems, also I improved my personal skills, I became more detail oriented and confident,” – says Said.
The skills developed during this job will help him with his future development. He is still in touch with people from the Multiservice Center, but Said can’t visit it as often as he used to because of a busy daily schedule. Besides Majorel, he also works as freelancer and does small tasks such as translation, and video/photo editing.
His hobby is photography and sport activities such as ping-pong, swimming, running and gaming. During the weekends Said hangs out with his friends. In his spare time, which is very little in his life, he prefers to stay home and think about the future.