World Vision საქართველო უერთდება 16 დღიან კამპანიას ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ
დღეს, ჩვენი ორგანიზაცია ერთვება გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ მიმართულ 16-დღიან კამპანიაში და თითოეულ თქვენგანს მოგიწოდებთ შემოუერთდეთ მოძრაობას  #Orange the World: „დაასრულე ქალთა მიმართ ძალადობა ახლა“!
საზოგადოების სწორი და ჯანსაღი განვითარებისათვის, უმნიშვნელოვანესია გენდერული უთანასწორობის აღმოფხვა და ქალთა გაძლიერება, რასაც გაეროს მდგრადი განვითარების მიზანი N5 ემსახურება. გენდერული თანასწორობის საკითხები უნდა იყოს პრიოტიტეტი და აისახებოდეს განვითარების ყველა სექტორში, რაც კიდევ უფრო დიდი და მდგრადი შედეგის მიღწევის გარანტიაა.
საერთაშორისო ორგანიზაცია World Vision საქართველო დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს გენდერული თანასწორობის საკითხებს ორგანიზაციული სტრატეგიის განხორციელებისას, რომელიც მთლიანად ბავშვთა კეთილდღეობაზეა ორიენტირებული. როგორც ბავშვების კეთილდღეობისთვის მებრძოლი ორგანიზაცია, World Vision საქართველო ეთანხმება იმ მოსაზრებას, რომ ქალთა გაძლიერება და  გენდერულ თანასწორობა დიდ როლს თამაშობს ბავშვთა კეთილდღეობის გაუმჯობესებაში.  World Vision შუა აღმოსავლეთი და აღმოსავლეთ ევროპის  რეგიონის მიერ ჩატარებული ბოლო კვლევების შედეგად, თვალნათლივ ვხედავთ, რომ ქალთა გაძლიერება პირდაპირ კავშირშია ბავშვთა კეთილდღეობის ყველა კომპონენტთან, როგორიცაა: ფსიქიკური თუ მენტალური ჯანმრთელობა, კვება, განათლება, ფსიქო-სოციალური და ეკონომიკური კეთილდღეობა.
შესაბამისად, გენდერული თანასწორობისა და სოციალური ინკლუზიის საკითხები ასახულია World Vision მიერ საქართველოში განხორციელებულ ყველა პროგრამაში და გათვალისწინებულია პროგრამის შემუშავების, განხორციელებისა და მონიტორინგის ყველა ეტაპზე.
World Vision საქართველო მუდამ ისწრაფვის სამიზნე რეგიონებში მცხოვრები ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფების, დაუცველი გოგონების და ბიჭების, ქალებისა და მამაკაცების ცხოვრების გაუმჯობესებისკენ და უზრუნველყოფს საჭიროებებზე მორგებული პროგრამების განხორციელებას ორგანიზაციის სტრატეგიული მიმართულებების - ბავშვთა დაცვა და კეთილდღეობა , ახალგაზრდების გაძლიერება, ადრეული ასაკში ბავშვების განვითარების ფარგლებში ადგილობრივ დონეზე თემი აქტიური ჩართულობის და მონაწილეობის გზით. ამჟამად,  World Vision საქართველო შიდა სპონსორული ფონდების მხარდაჭერით ახორციელებს ბავშვთა კეთილდღეობის სისტემების გაუმჯობესებაზე ორინტირებულ გრძელვადიან პროგრამებს თბილისსა და  საქართველოს 3  რეგიონში (სამცხე-ჯავახეთი, იმერეთი, კახეთი). ხოლო გარე დონორების მხარდაჭერით  ორგანიზაციის საქმიანობა მთელ საქართველოს ფარავს.
საჭიროებების მუდმივი ანალიზი გენდერულ ჭრილში ორგანიზაციას აძლევს შესაძლებლობას განახორციელოს შემდეგი ტიპის გენდერულად მგრძნობიარე და ტრანსფორმაციული აქტივობები:
• გოგონებისა და ბიჭების შესაძლებლობების გაძლიერება World Vision-ის მიერ შემუშავებული მოდულების საშუალებით, რომელიც ცხოვრებისეული უნარჩვევების განვითარებაზეა ორიენტირებული;
• გოგონებისა და ბიჭების, მამაკაცებისა და ქალების შესაძლებლობების გაძლიერება გენდერული ნიშნით ძალადობის პრევენციის საკითხებში;
• სამიზნე თემებში მშობელთა კლუბების გაძლიერება ადვოკატირების, პროექტის წერისა და მართვის, ასევე გენდერული თანასწორობის საკითხებში;
• ადგილობრივ მთავრობასა და დონორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით,  სამიზნე თემებში სკოლამდელი დაწესებულებების გახსნა და მხარდაჭერა, რაც ხელს უწყობს ბავშვთა კეთილდღეობის გაუმჯობესებას, სოფლად მცხოვრებ ქალთა დასაქმებას, ასევე დედებისთვის ზრუნვის ტვირთის შემსუბუქებას;
• ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება -  უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები ოჯახის მარჩენალი ქალების ჩართვა ოჯახების ეკონომიკური გაძლიერების პროექტებში.
მიმდინარე წელს, World Vision საქართველო იღებს პასუხისმგებლობას, განახორციელოს ტრანსფორმაციული აქტივობები გენდერულ ჭრილში, რომელიც ემსახურება გოგონებისა და ქალების გაძლიერებას თითოეულ სექტორში, გენდერული ნიშნით ძალადობის პრევენციას და შემცირებას, სოციალურ-ეკონომიკური სიდუხჭირის დაძლევასა და ყველაზე მოწყვლადი ბავშვების კეთილდღეობის  სისტემების გაუმჯობესებას საქართველოში.
World Vision საქართველო უერთდება გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიან კამპანიას და გამოხატავს მზაობას, რომ სტარტეგიული პარტნიორების მხარდაჭერით კიდევ უფრო მეტი ინვესტიცია განახორციელოს გენდერული უთანასწორობის წინააღმდეგ და თავისი წვილი შეიტანოს ქალთა მიმათ ძალადობის აღმოფხვრის პროცესში.

It is today! To mark the launch of 16 Days of Activism against Gender-Based Violence, we’re calling on you to join our # Orange the World: END VIOLENCE AGAINST WOMEN NOW movement.
Addressing gender inequality and supporting women’s empowerment are essential for development. outlined explicitly under the sustainable development goal (SDG) 5. Therefore, commitment to gender equality must be reflected across all sectors of development as it increases programmatic impact and ensures the sustainability of outcomes
Word Vision international in Georgia has been committed to gender equality while realizing its strategy for sustained child wellbeing. As a child-focused organization, World Vision recognizes the link between women’s empowerment, gender equality, and improved child wellbeing outcomes. A recent study conducted by World Vision MEER demonstrates that women’s empowerment is directly linked to the wellbeing of children across all dimensions such as health, nutrition, physical health, mental health, education, psycho-social and economic wellbeing.
Therefore, Gender Equality and Social Inclusion considerations have been mainstreamed across all programs carried out by World Vision in Georgia, through integrating GESI into program design, implementation, and monitoring phases.
World Vision Georgia works to improve the lives of the most vulnerable boys and girls, men and women in target regions through core strategic directions: Child Protection and Social Services Development, Youth Empowerment Programmes, and Early Childhood Development through community engagement and participation. Currently, World Vision works in 3 regions of Georgia (Samtskhe-Javakheti, Imereti, and Kakheti) and Tbilisi and implements long-term programs aimed at improved child welfare through systemic and systematic interventions with internal sponsorship funds. In addition, WVG works across all regions of Georgia via donor grants.
Gender analyses are conducted to inform projects design, leading to the following gender-sensitive and gender-transformative activities, carried out by WVG:
• Capacity building of girls and boys using WV developed modules targeting life skills improvement;
• Capacity building of girls and boys, men and women on GBV prevention and referral;
• Capacity building of parental clubs in target communities in advocacy, project design and management, and gender equality;
• Working with local governments and donor organizations to establish and enhance kindergartens at the community level, serving multiple purposes: improved wellbeing of children, the opportunity for women’s employment at the community level, space for mothers to redistribute the burden of care;
• Women’s economic empowerment through the intentional engagement of female-headed households in the Ultra Poor Graduation project model
This year, World Vision in Georgia commits to implement Gender-transformative activities that entail deliberate actions to girls’ and women’s empowerment across all sectors, as the way to prevent and reduce gender-based violence, overcome socio-economic adversity and ultimately impact the wellbeing of the most vulnerable children at the community and systems levels.
By joining the 16 days’ campaign against gender-based violence, World Vision in Georgia declares its commitment and readiness to invest even more in addressing gender inequality and to engage with its strategic partners at all levels for maximizing impact across Georgia and all relevant sectors.