მულტისენსორული სივრცე - სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებისთვის
მიმდინარე წლის 24 ნოემბერს, World Vision საქართველოს თბილისის ურბანული პროგრამისა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ურთიერთთანამშრომლობით, ქ. თბილისის N200 საჯაროს სკოლის სივრცეში მულტისენსორული ოთახი გაიხსნა ინტელექტუალური და ფიზიკური განვითარების მრავლობითი დარღვევების მქონე მოსწავლეების მხარდასაჭერად.
მულტისენსორული სივრცე გახსნეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ - ეკა დგებუაძემ და World Vision საქართველოს დირექტორმა - ეკატერინე გურგენაძემ.
საქართველოში ინკლუზიური განათლება ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში მიმდინარეობს, თუმცა არსებობს რამდენიმე სპეციალური საგანმანათლებლო დაწესებულება განსაკუთრებით მძიმე და მრავლობითი დარღვევების მქონე ბავშვებისთვის, რომლებიც განსაკუთრებულ ზრუნვასა და სერვისებს საჭიროებენ. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სასწავლო პროგრამების დეპარტამენტის მიერ შემუშავებული მულტისენსორული ოთახის კონცეფციისა და სასწავლო გეგმის საფუძველზე, World Vision საქართველოს თბილისის ურბანული პროგრამის ინიციატივით და თბილისის მე-200 საჯარო სკოლასთან თანამშრომლობით შეიქმნა მულტისენსორული ოთახის მოწყობისა და მასწავლებელთან გადამზადების პროექტი. პროექტის ფარგლებში სკოლაში მოეწყო სპეციალური სივრცე, ოთახები აღიჭურვა შესაბამისი განმავითარებელი რესურსებით და გადამზადდა მასწავლებელთა გუნდი, რომელიც 2021 წლიდან იმუშავებს 60-ზე მეტ მოსწავლესთან.
მულტისენსორული ოთახი არის მრავალფეროვანი აღჭურვილობის მქონე თერაპიული სივრცე, რომელიც სპეციალური საჭიროებების მქონე მოსწავლეებს აძლევს შესაძლებლობას დაისწავლონ სხვადასხვა უნარები, უკეთ ჩაერთონ სასწავლო პროცესში, გაუმარტივდეთ გარშემომყოფებთან ურთიერთობა, გაუუმჯობესდეთ ყურადღების კონცენტრაცია. ამავდროულად შეძლონ აქტიური დასვენება და მოდუნება. მულტისენსორული ოთახის მეშვეობით მოსწავლეებთან მუშაობენ ისეთი სფეროების განვითარებაზე, როგორიცაა შეხება, მოძრაობა, ვიზუალური და აუდიალური სტიმულაცია, ყნოსვითი და გემოვნებითი სტიმულაცია.
ღონისძიების დასასრულს მე-200 სკოლის ყველა მასწავლებელს (სპეც.პედაგოგები, აღმზრდელები, საგნის მასწავლებლები, ფსიქოლოგი და სოც თერაპევტი), რომელმაც გაიარეს 40 საათიანი სასწავლო კურსი თემაზე „სენსორული ინტეგრაციის ელემენტების გამოყენება საგანმანათლებლო სივრცეში“, გადაეცა სერტიფიკატი. კეთილმოწყობილი გარემო და გადამზადებული მასწავლებლები მნიშვნელოვინი წინაპირობაა, რომ ბავშვებმა ხარისხიანი და მდგრადი მომსახურებით ისარგებლონ
World Vision საქართველოს 1996 წლიდან მუშაობს ბავშვთა დაცვისა და კეთილდღეობის მიმართულებით და თავისი პროგრამების ფარგლებში უზრუნველყოფს სამიზნე საგანმანათლებლო დაწესებულებების მხარდაჭერას ინფრასტრუქტურული პროექტებით, მატერიალურ-ტექნიკური და საგანმანათლებლო რესურსებით, არაფორმალური განათლების ხელშეწყობით, სასკოლო კლუბების ჩამოყალიბებით თანამშრომლებისა და მასწავლებლების კომპეტენციების ამაღლებითა და სასწავლო პროცესის მართვის გაუმჯობესების კუთხით.

A multi-sensory room for children with multiple disabilities
On November 24, a multi-sensory room was opened in the space of Tbilisi public school N200, which was organized collaboratively by World Vision Georgia Tbilisi Urban Program and the Ministry of Education and Science of Georgia, in order to support children with multiple disabilities.
The multi-sensory space was opened by Deputy Minister of Education and Science of Georgia- Eka Dgebuadze along with the Director of World Vision Georgia - Ekaterine Gurgenadze.
With the initiative and support of World Vision Georgia Tbilisi Urban Program, a multi-sensory room configuration and teachers’ training project was developed jointly with N200 Public School based on the project concept and module developed by the Educational Program Department of the Ministry of Education and Science of Georgia.  Within the initiative, a special space was allocated in the premises and the rooms were equipped with appropriate developmental resources. A group of teachers, educators along with a psychologist and social therapist were trained accordingly covering a 40-hour training course on the topic of “Utilizing the elements of sensory integration in the educational space” expected to start working with more than 60 students from 2021. At the end of cenemony, Deputy Minister and WVG Director granted all teachers with Certificates of Completion.
Multi-sensory room is a therapeutic space with the variety of equipment, providing students with specials needs the opportunity to learn essential skills including: improving student engagement in the process of learning, facilitating a communication competencies, enhancing concentration and developing sensory fields like touch, movement as well as visual, auditory and visual stimulation.
World Vision Georgia has been working and striving for child protection and welfare field since 1996 and within its programs aims to provide support to the target educational institutions through infrastructural projects, material as well as technical resources, promoting non-formal education, establishing school clubs, upgrading staff and teacher competencies along with advancement of educational process management.