ახალგაზრდა, რომელიც თავისი შემოსავლით ოჯახს არჩენს
განათლებაზე ხელმისაწვდომობის არარსებობა, შეზღუდული რესურსები, სოციალური თუ ბიზნეს ქსელის არასაკმარისი რაოდენობა -  ეს იმ გამოწვევების მცირე ჩამონათვალია, რომელთა წინაშეც დგას დღეს უკიდირეს სიღარიბეში მცხოვრები ახალგაზრდების უმეტესობა.
17 წლის ვახტანგს, სხვა დაუცველ ახალგაზრდების მსგავსად, მხოლოდ დაბალანაზღაურებადი არაფორმალური სამუშაოს პოვნა შეეძლო. თუმცა World Vision საქართველოს იმერეთის განვითარების ცენტრის დიდი ძალისხმევით, დღეს ვახტანგი ავტომობილების სერვისების დიდ ცენტრში „მათე მოტორსი“ მუშაობს  და საკუთარ ოჯახს ფინანსურადაც ეხმარება.
ვახტანგი ქუთაისის ღარიბ, ბოშებით დასახლებულ უბანში ცხოვრობს. ოფიციალური მონაცემებით, საქართველოში 1,500 ბოშაა რეგისტრირებული, ისინი ერთ – ერთ ყველაზე ღარიბ ეთნიკურ ჯგუფად ითვლება. ბევრი ბოშა ბავშვი, სხვა ბავშვებისგან განსხვავებით, ვერ სარგებლობს ქვეყანაში არსებული სხვადასხვა მომსახურებითა თუ დახმარებით. ასე იყვნენ, ვახტანგი და მისი 4 დედ-მამიშვილიც. თავად ვახტანგმა სკოლაში მხოლოდ რამდენიმე წელი ისწავლა, ძირითადად ის ოჯახთან ერთად  სიღარიბეს ებრძოდა.
ვახტანგსა და ჩვენს ორგანიზაციას შორის ურთიერთობა რამდენიმე წლის წინ დაიწყო, როდესაც World Vision საქართველოს მობილურმა ჯგუფებმა ის აღმოაჩინეს. ჩვენი მობილური ჯგუფები, ყოველდღიურად მუშაობენ დაუცველ ბავშვებთან -  ისინი ეძებენ მათ თბილისის და ქუთაისის ქუჩებში, ადგილზეც  უწევენ დახმარებას ან სთავაზობენ ცენტრში არსებულ მომსახურებას.
სოციალური მუშაკი მაია ქამუშაძე განმარტავს, რომ ვახტანგი და მისი და-ძმა ძალიან ცუდ პირობებში ცხოვრობდნენ, ისინი ვერ იღებდნენ სამედიცინო მომსახურებას საჭირო დოკუმენტაციის არარსებობის გამო. World Vision საქართველოს იმერეთის განვითარების ცენტრი მხარში დაუდგა ოჯახს, შეაფასა მათი საჭიროებები და დაეხმარა მათთვის საჭირო მომსახურების მიღებაში. ოჯახის წევრებს გადაეცათ ავეჯი, მათ გაიარეს პირადი ჰიგიენის ტრენინგებიც.
გამომდინარე იქიდან, რომ ოჯახს არ ჰქონდა სტაბილური შემოსავალი, გადაწყდა ვახტანგის გადამზადება და დასაქმება.
”თავდაპირველად მან გაიარა 6 თვიანი სტაჟირება, ამ პერიოდში კარგად გამოჩნდა რამდენად მოტივირებული ადალგაზრდა იყო იგი. პანდემიის დროსაც კი, როდესაც ტრანსპორტის მოძრაობა დროებით შეჩერებული იყო, ვახტანგი ფეხით ან ველოსიპედით დადიოდა ცენტრში. მას არასდროს გაუცდენია სტაჟირების გაკვეთილი. მისი ასეთი მონდომება იყო ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც მას შესთავაზეს სამსახური და დაასაქმეს,” - ამბობს მირანდა მანაგაძე.
მირანდა იმერეთის განვითარების ცენტრის დასაქმების სპეციალისტია, რომელიც ხელს უწყობს ღარიბ და დაუცველ მოზარდებს და ახალგაზრდობას, გახდნენ წარმატებული და თავდაჯერებული ადამიანები. ერთ-ერთი ასეთი ახალგაზრდაა ვახტანგიც, რომელმაც სტაჟირებასთან ერთად  გაიარა ტრენინგებიი ფინანსური საკითხებსა და დაზოგვის კარგი პრაქტიკის შესახებ.
დღეს, ვახტანგის მიერ გამომუშავებული ანაზღაურება ერთადერთი გზაა მისთვის და მისი ოჯახისთვის საცხოვრებელი პირობების გასაუმჯობესებლად.  როგორც ვახტანგი ამბობს, მას სიამოვნებს მუშაობა და თავს ბედნიერად გრძნობს, რომ მიეცა შესაძლებლობა შეეცვალა ცხოვრება უკეთესობისკენ.
„მანქანები ბავშვობიდან მიყვარდა, მეზობელს ვეხმარებოდი ხოლმე შეკეთებაში, როცა ამ ცენტრში სტაჟირება დავიწყე ძალიან გამიხარდა, მაშინ არც კი ვიცოდი, რომ დამასაქმებდნენ,“ - ამბობს ვახტანგი.
ის ბევრს შრომობს და მცირე დანაზოგის გაკეთებაც კი დაიწყო, რადგან იმედი აქვს, რომ ერთ დღეს გახსნის საკუთარ ავტო სერვისს და მისნაირ ახალგაზრდებს დაასაქმებს.
2013 წლიდან World Vision საქართველო მუშაობს სოციალურად დაუცველ ახალგაზრდებთან და ეხმარება მათ დასაქმებასა და საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებაში. ყოველდღიურად, 100-ზე მეტი ბავშვი და ახალგაზრდა იღებს სხვადასხვა სახის მომსახურებას ჩვენი დღის ცენტრებისა და 24-საათიანი თავშესაფრების საშუალებით.
თუ გსურთ, თქვენი წვლილი შეიტანოთ და დაეხმაროთ მიუსაფარ ბავშვებს და მოზარდებს, გახდით დონორები და გაიღეთ შემოწირულობა მათ მხარდასაჭერად: www.worldvision.ge/donate

Young man works hard for making difference in his family's life
With low education and skill levels, limited resources and inadequate social and business networks, deprived youth in Georgia face particularly difficult challenges in securing safe and rewarding jobs.
Vulnerable youth like 17-year-old Vakhtang had few prospects beyond low-paying day labor in the informal sector, but due to the efforts of World Vision Georgia Imereti Development Center today  Vakhtang works at the major Automotive Service Centre Mate Motors and supports his family.
Vakhtang lives in Kutaisi, west Georgia, in a poor settlement mainly occupied by the Roma population. According to official data, there are 1,500 Roma registered in Georgia, they are considered one of the most impoverished ethnic groups. Many Roma children are excluded from the services and support enjoyed by others. This was the case with Vakhtang and his 4 siblings before. Vakhtang himself studied at school only for few years, mainly he was supporting his family to fight poverty.
The relationship between Vakhtang and our organization has begun several years ago when World Vision Georgia mobile groups that search vulnerable children in the streets of Tbilisi and Kutaisi and provide them with direct assistance and appropriate services, met him.
Social worker Maya Qamushadze explains that Vakhtang and his siblings, lived in very poor conditions, they did not have access to health care services, due to the lack of needed documentation. World Vision Georgia Imereti Development Center provided the family with all the needed support to access appropriate services.  Family members underwent personal hygiene training and they were provided with needed furniture. As long as the family did not have a stable income it was decided to work on the enhancement of employment opportunities of Vakhtang.
“First he received 6 months of on-the-job training, for that time we could see how motivated he was. Even during the pandemic when there was no traffic,  Vakhtang would walk or come to work by bicycle, he has never missed a class. It was one of the reasons why he was offered the job later” says Miranda Managadze, Imereti Development Centre Employment Specialist.
She supports impoverished youth to become successful, self-reliant adults, Vakhtang is one of them. Together with on-the-job training, he received training on financial literacy and good saving practices.
Today, the income received from the job is making a difference in Vakhtang’s and his family’s life. As Vakhtang says he enjoys the work and feels happy that it gives him the chance to improve living conditions.
“From my childhood, I was very interested in vehicles, I would help my neighbor to repair his car. When I was given the opportunity to receive on-the-job training I was very glad, at that time I was not even sure that I would be employed ” says Vakhtang.
He works hard and even started to make small savings, as he hopes that one day he will open an auto service and employ youth like him.
Since 2013 World Vision Georgia has been working with disadvantaged youth helping them to enhance their employability and quality of life. On a daily basis, more than 100 children and youth receive different kinds of services through our daycare centers and 24-hour shelters.