ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ახალი შესაძლებლობა მოტივირებული ახალგაზრდებისთვის საქართველოში
World Vision საქართველო, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის “SKYENet” ფარგლებში, SKYE კლუბის წევრობის მსურველთათვის განაცხადების მიღებას იწყებს. ინიციატივა მიზნად ისახავს, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში მცხოვრებ ახალგაზრდებს შორის, სოციალური მეწარმეობის ხელშეწყობას და აქტიური მოქალაქეობის წახალისებას.
ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტ“SKYENet” -ის ფარგლებში,  10 SKYE კლუბის ჩამოყალიბება, დაგეგმილია შემდეგ მუნიციპალიტეტებში: ხობი, ზუგდიდი, ჩხოროწყუ, ბაღდათი, ზესტაფონი, ახალციხე, ადიგენი, დუშეთი, თელავი და ახმეტა.  თითოეული კლუბისთვის 25 მოტივირებული ახალგაზრდა,  ჯამში კი 250 კლუბის წევრი შეირჩევა.   წევრობაზე განაცხადის გამოგზავნა შესაძლებელია ზემოთ ჩამოთვლილ სამიზნე რეგიონებში მცხოვრები ნებისმიერ ახალგაზრდისთვის. აღნიშნული ინიციატივა 2024 წლის აპრილიდან 2025 წლის თებერვლამდე განხორციელდება .
ახალგაზრდებს ესაჭიროებათ მრავალფეროვანი მექანიზმები ინდივიდუალური კომპეტენციების გასავითარებლად, რაც ხელს შეუწყობს მათ ჩართულობას სოციალურ, სამოქალაქო და ეკონომიკურ ცხოვრებაში. ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ახალგაზრდების უნარებისა და კომპეტენციების გაძლიერების კლუბი (SKYE) ახალგაზრდებს ეხმარება ისეთი უნარების განვითარებაში და გამოცდილების მიღებაში, რაც აუცილებელია მათი სამომავლო დასაქმებისთვის და აქტიურ მოქალაქეებად ჩამოყალიბებისთის. SKYE Club წარმოადგენს World Vision-ის ახალგაზრდებთან მუშაობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მოდელს, რომელიც წარმატებით ხორციელდება 2015 წლიდან საქართველოსა და სომხეთში.
კლუბების მიზანია ისეთი 16-დან 29 წლამდე ახალგაზრდების გაძლიერება, რომლებსაც არ აქვთ წვდომა ხარისხიან განათლებაზე და უჭირთ დასაქმება, თუმცა მოტივირებულები არიან შეიძინონ ახალი ცოდნა და უნარები და  მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანონ საკუთარი თემისა და საზოგადოების გაძლიერების პროცესში. აღნიშნული კლუბები ახალგაზრდებისთვის ყოველკვირეული შეკრების, დასაქმებისთვის მნიშვნელოვანი უნარების შეძენის, არსებული პრობლემების იდენტიფიცირებისა და გადაჭრის გზებზე ერთობლივად მუშაობის პლატფორმას  წარმოადგენს. კლუბის ფარგლებში, მონაწილეები ყოველწლიურად ორ სათემო პროექტს ახორციელებენ, რომელსაც სარგებელი მოაქვს ადგილობრივ მკვიდრთათვის და აძლიერებს საზოგადოებას. მსგავსს ინიციატივებსა და პროექტებში ჩართულობა, ახალგაზრდებში ლიდერული უნარ-ჩვევების, პროექტის მართვისა და ბიზნესის განვითარების უნარ-ჩვევების გამომუშავებას უწყობს ხელს.
დაინტერესებულ პირებს განაცხადი ფორმის შევსება შეუძლიათ 2024 წლის 2 მაისამდე.  დეტალური ინფორმაცია  და განაცხადის ფორმა ქართულ ენაზე, გთხოვთ იხილოთ თანდართულ ბმულზე.
ინფორმაცია პროექტის შესახებ
პროექტი „SKYE Net – ცოდნისა და უნარების გაძლიერების პლატფორმა ახალგაზრდებისთვის“  დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ EU4Youth პროგრამის ფარგლებში და ხორციელდება World Vision საქართველოს, World Vision სომხეთის, MilleniuM ტრენინგის და განვითარების ინსტიტუტისა (მოლდოვა) და IRIS ბიზნეს ინკუბატორის (სომხეთი) მიერ. პროექტი ხელს უწყობს ახალგაზრდების, განსაკუთრებით მოწყვლადი პირების, აქტიურ მონაწილეობას საზოგადოებრივ, დემოკრატიულ და ეკონომიკურ პროცესებში მათი ციფრული, სოციალური მეწარმეობისა და კარიერული მართვის უნარების განვითარების გზით. პროექტი მხარს უჭერს ახალგაზრდა სოციალურ მეწარმეებს, რომელთა საქმიანობა მიმართულია ადგილობრივი მოსახლეობის პრობლემების მოგვარებისკენ, ციფრული და მწვანე ტექნოლოგიების გამოყენებით საქართველოში, სომხეთსა და მოლდოვაში. პროექტი ასევე ითვალისწინებს SKYE Net ტრანსნაციონალური პლატფორმის შექმნას, რომელიც ხელს შეუწყობს სომხეთში, საქართველოსა და მოლდოვაში მცხოვრებ ახალგაზრდებს შორის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას, განსაკუთრებით ბიზნესში მწვანე და ციფრული ტრანსფორმაციული მიდგომების გამოყენების შესახებ.  პლატფორმა აერთიანებს სახელმწიფო სტრუქტურებს, კერძო სექტორს, საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და ახალგაზრდულ ორგანიზაციებს სამივე ქვეყნიდან. ამასთანავე, პროექტის ერთ-ერთი ამოცანაა ახალგაზრდა სოციალური მეწარმეებისა და მათი სტარტაპების მხარდაჭერა, მწვანე და ციფრულ ეკონომიკაზე ფოკუსირებითა და ასევე ბიზნესის განვითარების უკვე არსებული პროგრამებისა და შესაძლებლობების გამოყენებით. პროექტი ხორციელდება 2023 წლის 1 ივნისიდან  2025 წლის 30 ივნისამდე.
ეს სტატია შექმნილია ევროკავშირის მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია World Vision საქართველო და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.

The EU-Supported Opportunity for Driven Youth in Georgia
World Vision Georgia is pleased to announce the registration for SKYE Club members under the EU-funded SKYENET project. The initiative aims to foster social entrepreneurship and promote active citizenship among youth across various regions of Georgia.
With EU support within the SKYE Net project, 10 SKYE clubs will be established in selected municipalities of Georgia, including Khobi, Zugdidi, Chkhorotsku, Baghdati, Zestafoni, Akhaltsikhe, Adigeni, Dusheti, Telavi, and Akhmeta. 250 young individuals will be selected, uniting 25 motivated youth in each club. It is essential that applications come from residents within the designated region. This program is scheduled to run from April 2024 to February 2025.
Young people need diverse support mechanisms to cultivate the individual competencies essential for engaging in social, civic, and economic life. The EU-supported Skills and Knowledge for Youth Empowerment (SKYE) Club is a holistic initiative to support youth in developing the skills, behaviours, and attitudes necessary to obtain sustainable livelihoods and participate constructively in their communities. SKYE Club is one of the successful models of World Vision implemented in Armenia and Georgia since 2015. These clubs cater to young individuals aged 16 to 29 who face unemployment and possess limited educational backgrounds yet exhibit a strong interest in acquiring new skills and making meaningful contributions to their communities. These clubs serve as platforms for weekly gatherings where youth explore essential employability and life skills, identify community challenges, and collaborate on planning and executing community service and social enterprise projects. Participants engage in two community projects annually, with each successive project increasing in complexity and depth of community impact and fostering enhanced youth leadership, project management, and business development skills.
The application form contains detailed information (in the Georgian language). If you are interested in this position, kindly click the link provided and complete the form by May 2, 2024.
About the project:
The SKYENET project is funded by the European Union under its EU4Youth Programme and implemented by World Vision Armenia, World Vision Georgia, MilleniuM Training and Development Institute (Moldova), and IRIS Business Incubator (Armenia). The action fosters active participation of youth in both democratic and economic life by enhancing entrepreneurial and career management skills among youth, with a focus on disadvantaged youth, as well as supporting youth-led social enterprises that address community-level problems and focus on digital and green transition in Armenia, Georgia, and Moldova. The project proposes  (i) establishing a ‘SKYE Net’ transnational platform to facilitate experience and knowledge sharing among youth in Armenia, Georgia, and Moldova, focusing on digital and green transformation. The platform will engage relevant private and public actors, educational institutions, and representative youth organisations from these three countries; secondly, (ii) supporting youth social entrepreneur start-ups, focusing on green and digital economies, and promoting information about and access to existing business support schemes. The project is scheduled for implementation from July 1st, 2023, til June 30, 2025.
This article has been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of World Vision Georgia and do not necessarily reflect the views of the European Union.